Kombajnistou, jak osmičku nazvali, se díky červencovým vedrům sládek trefil do žízně, která sužovala hrdla cyklistů, turistů i místních štamgastů. Nízkoalkoholickou novinku během dvou týdnu téměř vypili.

„V létě nabízíme desítku Žnec. Desítku ale dělá každý, a tak jsme přemýšleli, že zkusíme osmičku – osvěžující pivko do horkých letních dní. Chtěli jsme taky navázat na tradici těchto piv, která se dříve fasovala ve sklárnách nebo hutích,“ přibližoval Luboš Jadrníček, sládek Pivovaru Jadrníček.

Na koupacím biotopu v Laškově instalovali jako zastínění kovové konstrukce pro popínavou rostlinu, zatím je provizorně pokrývá plachta, 23. července 2022
Odvaha na koupališti v Laškově: stín dělají kovové "stromy". Jako v Singapuru

Pivní alchymie

Výroba osmičky je alchymie a úkol pro mistry sládky. Pokud chce udělat lehké pivo s intenzivní chutí a plností, přidělá mu to dost práce.

„Kdo by si myslel, že silnější pivo jednoduše doředíme vodou, to ani náhodou. Je to alchymie. Na slabším pivu se pozná sládek. Případná vada vynikne,“ usmíval se zkušeně Jadrníček.

Rozhodující je množství sladu, kterého musí sládek ubrat.

„Extrakt původní mladiny nám vyšel krásně na rovných osm. Byla to radost. Pivo je světlejší, krásně pitelné. Chuť jsme dohnali přichmelením,“ pochvaloval si.

Trieste Caffé na Dolním náměstí v Olomouci provozuje Radim Petr. "Olomouc je krásná, vybral jsem si ji a přestěhoval jsem se sem," říká rodák z Ostravy.
Trieste Caffé, kousek italské atmosféry v srdci Olomouce

Jedno na žízeň, druhé na chuť

Nízkoalkoholickou novinkou cílil hlavně na cyklisty a turisty. V horkých červencových dnech však Kombajnistou hasili žízeň nejen výletníci, pro které je hospůdka u Jadrníčků v Náměšti na Hané oblíbenou zastávkou.

„Cyklisté přišli a smáli se, co že to bude za pivo, že jsme vypláchli trubky. Ochutnali a nemohli si osmičku vynachválit. Dnes přijedou a objednají si rovnou dvě: jednu na žízeň a druhu na chuť,“ popisoval odezvu sládek.

Starší generace nad půllitrem svěžího světlého piva, které má 3,5 procenta alkoholu, vzpomíná na „staré časy“, kdy se nízkoalkoholické pivo podávalo v rámci pitného režimu v těžkých provozech s vysokými teplotami.

„Vzpomínají a ochutnávají. Odezva na Kombajnistu je napříč generacemi velice dobrá,“ podotkl sládek.

Pivní slavnosti na Výstavišti v Českých Budějovicích
Pivo České republiky vaří v Náměšti, Jadrníček vyhrál tři tituly

Poslední soudky pro kombajnisty

Novinku má rodinný pivovar na čepu v obou podnicích zhruba dva týdny a už je téměř vyprodaná.

„Uvařili jsme 3000 litrů a odhadem zbývá ještě týden, dva a osmička je pryč. Pár soudků držím chlapům kombajnistům, kteří volali, že až dosečou v okolí, přijedou ochutnat. Slovo musím dodržet,“ usmál se oceňovaný sládek.

Další várku vysoce pitelného piva s příjemnou hořkostí už během letošního léta nenabídne.

„Už ji nestihneme nachystat. Byla by v září, a to už by toto pivko nemělo své kouzlo. Zákazníci se můžou těšit na příští léto. Zpětná vazba je tak silná, že Kombajnista bude mít své stále místo mezi našimi pivy,“ uzavřel Luboš Jadrníček.

Radek Jadrníček (vpravo) je hlavní sládek minipivovaru v Náměšti na Hané, který nese jeho jméno. Pracuje v něm i se svým bratrem Lubošem (vlevo)
Mladý sládek triumfoval se svým Jadrošem. Chtěl bych hospodu v Olomouci, říká

Podle pivní mapy Česka je několik pivovarů, které začaly vařit osmičku. Na Moravě je to například břeclavský pivovar Frankies. Na druhém konci republiky zase má své fanoušky harrachovská „Huťská osmička“, která dokonce vyhrála v soutěži o nejlepší pivo mezi desítkami.