Arionova kašna, která pojme téměř třicet kubíků vody, byla spuštěna ve čtvrtek ráno. Přípravy však začaly už na začátku týdne. Pracovníci technických služeb ji zkontrolovali, vyčistili a prověřili, zda technologie pro cirkulaci správně funguje.

„Protože je kašna odstavená od podzimu, aby mráz pískovec neponičil, musí napouštění předcházet důsledná kontrola. Vodu do ní pak napouštíme na celou letní sezónu, a aby byla průzračná, dávkujeme do ní látky, které zajišťují její průzračnost a zabraňují tvorbě řas,“ vysvětlil ředitel technických služeb Pavel Dostál.

Postupně jsou po zimní přestávce do provozu uváděny také barokní kašny. Voda se do nich vrací až po pečlivé kontrole těsnosti, čištění a ověření funkčnosti technologie.

"Znovu zprovozněné kašny se každoročně stávají symbolickým probouzením města a příjemným oživením po zimní odmlce. Nezbytnou údržbou prochází tyto jedinečné národní kulturní památky pravidelně v průběhu dubna. Olomoučany i návštěvníky těší vždy od 1. května do prvních podzimních mrazů,“ řekl náměstek primátora Matouš Pelikán.

Údržba souboru barokních kašen ročně přijde na přibližně čtvrt milionu korun. Dalších asi 150 tisíc korun stojí voda a energie pro zajištění provozu. Vodou už je naplněná také fontána v Palackého ulici a v přednádražním prostoru nebo fontána s plastikou Zrození Venuše v městské části Povel.