První případ je z 16. října a týká se znemožnění volebního práva. Navrhovatelka se domáhá vyslovení neplatnosti voleb, protože nemohla vykonávat své volební právo, které jí zaručuje ústava.
„Odůvodnila to tím, že nebyla k volbám připuštěna, protože neměla průkaz totožnosti, tedy pas ani občanský průkaz," uvedla mluvčí ostravského krajského soudu Lucie Böhmová.
Druhý podnět přišel 18. října od politického hnutí Nezávislí, které po soudu chce, aby vyhlásil neplatnost hlasování, případně voleb.
„A to z řady důvodů, mimo jiné proto, že bylo chybně uvedeno příjmení jedné z kandidátek na volebním lístku, v oficiálních výsledcích se neobjevily preferenční hlasy, do neplatných hlasů mohly být zařazeny i platné hlasy, při vyhodnocování výsledků voleb a faktickém hlášení názvu kandidátky mohlo docházet při počítání k záměně dvou kandidátek," vyjmenovala Böhmová.
Na rozhodnutí má soud dvacet dní, avšak verdikt může vynést i dříve.
Na to, co řekne soud, čeká staré i nové zastupitelstvo Olomouckého kraje.
„Prozatím počítáme s tím, že se dne 6. listopadu bude konat další schůze Rady Olomouckého kraje v dosavadním personálním složení," sdělil mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger.