Je zastaralé a přitahuje opíjející se mládež, kovový plot způsobuje hluk, zní argumenty petice se sto šedesáti podpisy.

Jednou z možností je nahradit plac žádanými parkovacími místy. Pomoci s odpovědí má veřejné projednání.

Hřiště ve Werichově ulici na olomouckém sídlišti Nové SadyS provozem hřiště si lidé z okolních paneláků užijí svoje. Domy stojící těsně kolem ve tvaru U odrážejí každý náraz míče do konstrukce oplocení.

„Ani si tu nehrají děti jako spíš pubertální mládež. Jenže to nejsou děcka z okolí, ale odjinud, aby na ně rodiče neviděli. Často se to změní ve vysedávání pod okny a popíjení, hlavně v létě," podělil se o zkušenost Robert Mikulka, který bydlí hned vedle.

Petice se k němu nedostala, nicméně s jejím podpořením by neváhal. Včetně tvrzení, že neodpovídá nárokům dnešní doby.

„Chápu, že kdysi se hřiště dělala jinak, ale mělo stát jinde. Ať je jich víc, ale ne tady. V okolí jsou jiná, která se mi navíc nezdají plně využitá," dodal Robert Mikulka.

Pokud by mělo dvě branky a jeden basketbalový koš nahradit několik míst pro auta, byl by pro.

I o takovém kroku totiž radnice uvažuje. Nechce však rozhodnou sama, proto počká na veřejné jednání komise městské části Nové Sady, které bude v lednu.

„Na radě není úplně jednoznačné, jestli dětské hřiště úplně zrušit. Nicméně nedaleko něj je lanové centrum, kousek dál zase nedávno zrekonstruované školní hřiště," nastínil náhradní možnosti primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Plac ze starých časů

Pokud by se však diskutované sportoviště zrušilo, je nutné najít nové využití prostoru.

„Jedna varianta je zatravnit a vytvořit nějaký parčík. Máme ale máme pochybnosti, zda není pozemek dlouhodobě kontaminovaný látkami z povrchu. Možná by vzhledem k problémům s parkováním v lokalitě bylo lepší místo upravit na několik stání pro auta," dodal.

Vzniknout by jich odhadem mohlo kolem deseti.

Jelikož primátor ve Werichově ulici bydlí, stížnosti uznává.

„Nemyslím si, že je to typ hřiště, která město buduje. Stavíme je jiným způsobem. Je to asfaltový plac ze starých časů obehnaný vysokým plotem, do kterého když narazí míč, ruší okolí. Pokud ho někdo překopne, padají balony na auta," shrnul Antonín Staněk.

„Nechceme ale parkovacími místy zabírat dětské hřiště, i když není úplně běžné," odložil verdikt.

Do takového postoje se nechce nikomu, definitivně jasno by proto měla udělat lednová schůze na Nových Sadech.

Umístění hřiště je neopodstatněné

Členové místní komise se už upozorněním na potíže s provozem hřištěm zabývali loni v létě, začátkem prosince se pak za petici postavili.

„Lidé z okolí trpí hlukem, bývá tam nepořádek po mládeži, která to bere jako volné prostranství ke srocování. Umístění hřiště je neopodstatněné," poznamenala předsedkyně komise Alena Adamíková. I ona je pro rozšiřování míst pro hraní a sportování, musí ale být bezpečná a neobtěžovat okolí.

Prostor pro několik aut by tak lidé z Werichovy uvítali možná nejvíc.

„Parkování je tu katastrofální, takže pokud by se našly finance, nejlepší by bylo parkoviště. Je sice zpracován projekt na rozšíření parkovacích míst, ale ten je pro druhý konec ulice, kde je smyčka," připomněla záměr, s jehož stavbou se zatím nezačalo.