Nejvíce projektů doporučených k vyjmutí získalo dotaci v rámci ROP Střední Morava – Olomoucký a Zlínský kraj.

Je jich celkem devatenáct. Jde o projekty z let 2007 až 2013.

„Dopad na rozpočet Olomouckého kraje nebude žádný,“ ujistil hejtman Olomouckého kraje a člen výboru Regionální rady Ladislav Okleštěk (ANO 2011).

„Je to samozřejmě nepříjemné, ale jedná se o dědictví, k němuž jsme přišli jako slepý k houslím. Nic z toho jsme neschvalovali. Na nás je udržitelnost projektů,“ dodal.

Problematické projekty za 3,7 milionu eur

Podle vedení Olomouckého kraje jde o případy, u kterých běží správní, daňová nebo trestní řízení.

„Tato doposud nebyla ukončena, proto se k nim zatím nelze konkrétněji vyjadřovat,“ řekl hejtman.

Projekty se týkají například rozvoje sítě cyklostezek, infrastruktury cestovního ruchu a vzdělávání.

Celkem za 3,7 milionu eur z evropského rozpočtu – v obou středomoravských krajích.

Okleštěk připomněl, že problematických projektů bylo v období 2007 až 2013 v rámci ROP Střední Morava 25.

„Případů je nyní 19, z nich 12 se týká technické pomoci – zakázky na informační systém Ginis,“ vysvětloval olomoucký hejtman.

Podle vedení Olomouckého kraje nemá závěr komise vliv na čerpání evropských peněz z běžících programů.

Opozice: Kdo to zaplatí?

Evropská komise doporučuje ministerstvu stáhnout z evropského financování celkem 44 investic ze šesti operačních programů po celé České republice.

„Z toho 19 je z našeho regionu. Bohužel musím říct, že nás to úplně nepřekvapilo. Už před dvěma roky jsme apelovali na radní Olomouckého kraje ohledně zneužívání grantových a dotačních programů. Upozorňovali jsme na praktiky některých politiků, kteří neprůhledně získávali a používali dotace, čímž ohrozili důvěryhodnost dotačních programů a diskriminovali jiné obce a města, které hrají fair play,“ připomněl předseda opozičního klubu zastupitelů Starostové ProOlomoucký kraj Radim Sršeň.

„Chceme vědět, které projekty budou takto vyřazeny, o jak závažná pochybení v rozdělování dotací šlo, kdo to všechno zaplatí, a především, kdo ponese odpovědnost za tato pochybení,“ reagoval Sršeň.

Kvůli rozdělování dotací v rámci ROP Střední Morava bylo v roce 2015 obviněno pět lidí, k nimž postupně přibylo dalších pět.

Policie v dubnu 2015 zasahovala v Olomouci i ve Zlíně, kde ROP Střední Morava sídlí. Mezi obviněnými jsou úředníci i žadatelé o dotace.