Stalo se to před sedmou hodinou ráno.

Úlomky cihel a omítky naštěstí nikoho z kolemjdoucích nezranily. Podle statika není budova nijak narušena. 

V domě v Legionářské ulici, ze kterého se kousky zdiva sesypaly na chodník, sídlí prodejna Dopravního podniku města Olomouce (DPMO).

Přímo před vchodem má nejpozději v pondělí vyrůst lešení, které zde zůstane do doby, než odborníci římsku zkontrolují. To může trvat déle než měsíc.

„Toto opatření zde zůstane do doby komplexní kontroly stavu římsy, která bude provedena nejpozději do 30. dubna,“ vysvětlil mluvčí města Michal Folta.


Na místo vyrazil po sedmé hodině ráno i statik. „Ten po kontrole zjistil, že objekt není staticky narušen,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Podle mluvčího města Michala Folty jde o lokální problém. „V místě průchodu dešťového svodu římskou zatékala voda. Ta rozrušila omítku římsy v bezprostřední blízkosti dešťového svodu,“ řekl.

Sundali ze střechy další cihly

Profesionálním hasičům z Olomouce při zásahu pomáhala výšková technika.

„Hasiči místo zabezpečili a z plošiny sundali ze střechy objektu další cihly, které by mohly hrozit pádem. Jednalo se o několik drobných kousků převážně v okolí rýny a okapu,“ doplnila Vladimíra Hacsiková.

Budova na rohu ulic Legionářská a Palackého má celkem 24 vlastníků, jedním z nich je i akciová společnost DPMO, jejíž jediným akcionářem a tedy vlastníkem je Statutární město Olomouc. 

Mluvčí DPMO Martina Krčová se k situaci vyjadřovat nechtěla a stejně jako mluvčí radnice odkázala na předsedu společnství vlastníků.

Blízko k tragédii. Takto se v roce 2012 zřítily tuny zdiva z polikliniky SPEA

Pády zdi mají i tragickou bilanci

V roce 2011 usmrtil pád zdiva z domu v nedaleké ulici 8. května osmasedmdesátiletou chodkyni. Podle statika Jaromíra Vrby tehdy za zřízení zdi v ulici 8. května majitelé domu nemohli.

„Byla to souhra více příčin,“ uvedl. „Krovy by podle dnešních předpisů měly být silnější, aby lépe odolávaly. To byl jeden z kamínků mozaiky – příčiny,“ doplnil. 

V říjnu 2012 se zřítily tuny betonu a cihel z polikliniky SPEA. Na chodníku, po kterém denně projdou stovky lidí, naštěsti jako zázrakem nikoho nezranil.

V srpnu 2016 zase spadly kus štítu z domu v rušné Pekařské ulici v centru Olomouce, padající zdivo zranilo tři lidi. 

Mezi nimi i maminka, která před sebou tlačila kočárek. Muž, který si zlomil nohu, uskočil před padajícími sutinami do prostor domu, to mu nejspíš zachránilo život. Dolní končetinu si poranila i jedna z žen.

„Příčinou pádu byla série drobných i větších pochybení všech účastníků, kteří se podíleli na opravě domu a střechy. Žádné pochybení ale nebylo takového charakteru, aby bylo přímou příčinou pádu,“ uvedl tehdy vyšetřoval Marcel Chmelina.