Obyvatelé z okolí si opakovaně stěžovali na obtěžování a nepořádek. Rázné řešení proto uvítali.

Církev oznámila, že jde o dočasný krok a dále hledá lepší východisko. Přinést ho může i projekt na novou podobu celého prostoru až k nedalekému náměstí Republiky.

Lavičky z veřejného prostoru zmizely koncem června. Zbyly jen vydlážděné „výklenky" u chodníků a úchyty.

„Lavičky byly odstraněny jako reakce na pokračující stížnosti ze strany obyvatel a návštěvníků Olomouce. Chceme tak zabránit tomu, aby se Biskupské náměstí stávalo místem shromažďování osob, které svým chováním ruší kolemjdoucí," vysvětlil demontáž mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Místo si oblíbili lidé bez domova, na malém náměstí popíjeli, pospávali, žádali kolemjdoucí o peníze.

Spolu s tím, že prostor po nich zůstával znečištěný, začali v minulých letech obyvatelé domů v blízkém okolí žádat přesun denního centra charity ve vedlejší Wurmově ulici. Právě s ním a jeho službami si problémy spojovali.

Charita takovou souvislost odmítala, stejně jako stěhování služby a vytěsňování lidí bez přístřeší z centra.

Nemovitosti jsou navíc církevní, takže ani představitelé města, kteří se o přesun snažili, nemohli nic nařídit. Jiné vhodné prostory Olomouc nenabídla.

close Arcibiskupský palác info Zdroj: DENÍK/Jiří Kopáč zoom_in

Parčík (vlevo) před Arcibiskupským palácem v Olomouci je bez laviček.  Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Už neposedávají a nepopíjejí

Nedávné odstranění laviček se nakonec ukázalo jako řešení přijatelné pro sousedy i arcibiskupství.

„Pociťuji to pozitivně. Lidé už se tam neshlukují, neposedávají, nepopíjejí. Hlavní nešvar se odstranil. Je to dobře, podobnou reakci mám i od známých. Bylo to předtím hodně nepříjemné, teď už se tam nikdo déle nezdržuje. Místu to prospělo," domnívá se podnikatel Tomáš Hala, který spolu s ostatními apeloval na město, aby pro nízkoprahové denní centrum našlo jinou adresu.

Že zmizela příležitost posedět mezi arcibiskupským palácem a univerzitní knihovnou, mu nevadí.

„Upřímně, kdo by tam na lavičku sedl po těch lidech, možná turista, který neví, ale lidem z okolí by nebylo příjemné tam sedět," dodal.

Arcibiskupství: Nic lepšího jsme nenašli

Arcibiskupství uznává, že reakce není dokonalá. Jeho snahou bylo potlačit nepříjemnosti a do budoucna přijít s jiným provedením.

„Není to řešení nejlepší a byli bychom rádi, kdyby náměstí mohlo lépe sloužit svému účelu jako klidová zóna. Jinou možnost, jak shlukování nejen lidí bez domova omezit, jsme ale nenašli. Na hledání lepšího východiska však nerezignujeme a odstranění laviček považujeme za dočasný krok," sdělil Jiří Gračka.

Charita Olomouc má pro rozhodnutí arcibiskupství pochopení.

„V žádném případě bych to nepovažoval za nějaký nepříjemný krok. Pokud byl o odstranění laviček v lokalitě byl zájem, myslím, že je to na místě a my jsme nikdy nebyli proti. Spíše jsme to podpořili. Jestli tam bude situace klidnější, ukáže čas," uvedl vedoucí střediska Samaritán pro lidi bez domova Petr Prinz.

Podle městské policie už je změna patrná nyní.

"Situace se výrazně zlepšila. Hlídky jsou dlouhodobě instruovány, aby se při výkonu služby zaměřily nejen na tuto lokalitu, ale i další, kde dochází ke shromažďování osob bez domova. Patří zde zejména lokalita přednádražního prostoru, ulice Wurmova, náměstí Republiky a třída Svobody," vyjmenoval mluvčí strážníků Petr Čunderle.

Proměna celého prostoru

Město v příštích letech chystá dát celé lokalitě novou tvář.

Má se jednat o prostor náměstí Republiky a ulice Křížkovského, Mariánská, Akademická a Wurmova.

Radnice v únoru rozhodla, že zadá výběrové řízení na architekta, který zpracuje územní studii. Olomouc se na ni pokusí získat peníze z grantu.

„Odbor koncepce a rozvoje v současné době řeší výběr zpracovatele studie v režimu standardní veřejné zakázky. Studie počítá i s prostorem Biskupského náměstí. Vedení města si je dobře vědomo toho, že bez spolupráce s církví se daný prostor řešit nedá," řekla Radka Štědrá.

Kdy by se mohla případná studie otisknout do vzhledu ulic a náměstí, není ještě jasné.

„Na možnou realizaci zatím nejsem schopen odpovědět," uvedl po únorovém rozhodnutí rady města náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09).

Bližší termíny nezná ani arcibiskupství. „O přípravách územní studie víme a s městem jsme v kontaktu, o nějakých konkrétních záměrech ale zatím nelze mluvit," doplnil mluvčí Gračka.