Do proměny dvorku divoce zarostlého břečťanem se klienti pustili loni na jaře, kdy jej Charita Olomouc získala do pronájmu.

„Byla tady jen hromada hlíny, kamení a starých cihel. Všude rostl břečťan. Nejdříve jsme založili zahradu s vyvýšenými bylinkovými a květinovými záhony, posezením a ohništěm. Postupně jsme vybudovali také malé jezírko s lekníny,“ popsal sociální pracovník Charity Olomouc Filip Holík.

Naše kolo plné květin.
SOUTĚŽ: Vyhrajte 10 tisíc. Pošlete květinovou výzdobu balkonu nebo terasy

Také letos udělali klienti sociálně terapeutické dílny velký kus práce na proměně zbytku parkánové zahrady. Založili nový trávník, postavili boží muka, prostorný altán a schodiště i zábradlí vyzdobili truhlíky s pestrobarevnými letničkami.

„Přibyl také gril a udírna, takže tady mohou probíhat různá posezení s klienty. Tento prostor využíváme rovněž k pracovním poradám. Květinové záhony poskytují sezonní výzdobu do prodejny Dobrodruhá. Některé bylinky a květiny sušíme, například levanduli a slaměnky, a kolegové je pak používají do adventních věnců,“ popsal Filip Holík.

Květinový balkon domu Jiřího Kubíčka z Olšan u Prostějova, srpen 2022
Velká nádhera. Květinový balkon pana Jiřího září na celou ulici

Kdo chce, může novou zelenou oázu navštívit. V úterý 20. září od 14 hodin bude zahrada zpřístupněna pro veřejnost v rámci akce Dožínky duševní pohody, která se uskuteční jako součást celorepublikového Týdne pro duševní zdraví.

„Až do večera potrvá jarmark, nebude chybět hudba, občerstvení a večer se bude promítat film,“ pozval na druhý ročník akce sociální pracovník Filip Holík.

Zmrzlina Grygov, 11. srpna 2022
Znáte tuto oázu se zmrzlinou? Manželé ji vybudovali kousek od Strejčkova lomu