Když šla třináctiletá Martina se svou tetou na olomoucký bazén, kladla jí matka na srdce, aby se nepotápěla. Slečna prodělala zánět středního ucha a měla se podle doktora ještě vystříhat takových aktivit.

Po dvou hodinách přišla domů a matka se do ní pustila, že ji neuposlechla. Dcera stála jako opařená a nerozuměla tomu, jak se matka o tom, co vyváděla na druhém konci Olomouce, vůbec mohla dozvědět.

Jednoduše. Podívala se do chytrého telefonu a trochu si přiblížila záznam z webové kamery z plovárny zveřejněný na internetových stránkách.

„O tom, že jsou přenášeny záběry na internet nic nevím. Chtěla jsem si sundat vršek plavek, a to by doma bylo rušno, pokud by se to chlap dozvěděl," lekla se paní Ludmila, která v neděli dopoledne odpočívala v bazénu ve venkovním areálu.

„Měli by na to návštěvníky upozornit, že jsou bazény natáčeny. Jsme tam poznat? Člověk se odhaluje, není to nic příjemného, že nás někdo sleduje. Jsou různí lidé. A jaký to má význam, že to zveřejňují?" reagovala zhruba šedesátiletá Olomoučanka.

Záběry z webkamer jsou zveřejněny na internetových stránkách společnosti Olterm & TD Olomouc, která Plavecký bazén Olomouc provozuje.

Kamera přenáší záběry z venkovního areálu, a to z plaveckého bazénu a dětského brouzdaliště, a snímá také krytý bazén.

Záběry se aktualizují po minutě.

Záběr jedné z webkamer na olomouckém Plaveckém stadionu

Záběr jedné z webkamer na olomouckém Plaveckém stadionu

Přenos bez záznamu

Provozovatel ujišťuje, že z dat v tomto případě není pořizován záznam, a tedy se ze zákona nejedná o zpracování osobních údajů.

„Je to bezzáznamové zařízení, které je přímo zobrazováno na webových stránkách společnosti. Bez možnosti archivace," reagoval Milan Wagner, mluvčí společnosti Dalkia, pod kterou Olterm & TD Olomouc spadá.

V areálu jsou umístěny také kamery se záznamovým zařízením. Ty slouží k bezpečnostním účelům.

Jsou provozovány v souladu s příslušnou registrací u Úřadu na ochranu osobních údajů, kdy o této skutečnosti jsou všichni návštěvníci řádně informováni před vstupem do areálu a v rámci areálu – formou umístěných piktogramů s textem. Celý systém byl s tímto úřadem konzultován," ujistil mluvčí.

Olterm: Nemáme žádné připomínky

Obrazový záznam je podle společnosti na webu hlavně z toho důvodu, aby si lidé, kteří se na bazén chystají, udělali obrázek o návštěvnosti.

„Již delší dobu takto poskytujeme informační servis o stavu areálu a jeho vytíženosti. A právě v této souvislosti jej naši zákazníci oceňují – z domova se mohou rozhodnout, jestli chtějí přijít, jaká je atmosféra, zda je volné jejich oblíbené místo. Nemáme žádné připomínky nebo kritiku z jejich strany," vysvětloval.

Rozpoznat plavce a brouzdající se děti podle něj v takové vzdálenosti člověk, který sedí doma u monitoru počítače, nemůže.

„Identifikace návštěvníka běžným způsobem není možná," uvedl a ujistil, že zázemí převlékáren a toalet není monitorováno žádným kamerovým systémem.

Poukázal na to, že jde-li návštěvník do veřejné prostoru sledovaném kamerovým systémem, měl by počítat s tím, že se může na záznamu objevit.

Informovat a znemožnit identifikaci

Podle Úřadu na ochranu osobních údajů je z pohledu ochrany osobních údajů podstatné, jestli se jedná o kamerový systém se záznamem, nebo bez záznamu.

„Pokud se jedná o kamerový systém bez záznamu, nevztahuje se na něj zákon o ochraně osobních údajů, protože nejde o zpracování osobních údajů ve smyslu zákona. Dotčení se ovšem případně mají možnost bránit se občanskoprávní cestou," objasňoval mluvčí úřadu David Pavlát.

V případě olomoucké plovárny jde podle něj „pouze" o přímý přenos událostí, u kterého chybí možnost dalšího zvláštního využití, zejména třídění a systematizace získaných informací.

"I v těchto případech však může být závažně zasaženo do soukromí osob, které jsou kamerou zaznamenány a jejichž chování je tak zpřístupněno neomezenému počtu osob," upozornil Úřad na ochranu osobních údajů a apeloval na provozovatele webových kamer bez záznamu, aby informovali o tom, že je daný prostor monitorován webovou kamerou.

Zároveň doporučil, aby využili technické prostředky ke znemožnění identifikace zaznamenaných osob.