Pro navržený termín chyběl včera v Zábřehu jeden hlas. Zastupitel Lubomír Pek (KDU-ČSL) pro něj ruku nezvedl, což se ukázal být rozhodující moment.

Společnost Wanemi chce v Zábřehu vybudovat papírnu a teplárnu v průmyslové zóně. Projekt má řadu odpůrců a město hodlalo uspořádat k prodeji pozemků firmě Wanemi referendum.

Pro jeho vyhlášení hlasovala v prosinci těsná většina jedenácti zastupitelů, mezi nimi i Pek. Ke změně názoru ho přiměl dopis právní kanceláře Čalfa, Bartošík a partneři, která Wanemi zastupuje.

V dopise varovala, že případné škody bude firma vymáhat i po zastupitelích, kteří by pro zmaření rok a půl staré smlouvy hlasovali.

„Takové riziko nemohu vhledem ke svému majetku a možné výši škody na sebe vzít, proto se dnes zdržím hlasování. Bylo to pro mě těžké rozhodování, vím, že si tím způsobím nemalé problémy, ale na svém postoji trvám,“ řekl v úvodu diskuse Pek.

Zastupitelstvo mělo včera schválit termín referenda, tedy 8. březen, což je poslední možný den. Referendum se totiž musí konat do 90 dnů od vyhlášení. To už se teď v řádných lhůtách stihnout nedá.

Zastupitelstvo by muselo vyhlásit referendum znovu od začátku. Pro termín 8. března se zvedlo deset rukou, šest zastupitelů bylo proti, dva se hlasování zdrželi.

Související články:

Má referendum o záměru Wanemi smysl, nebo ne?

Wanemi: zábřežští radní si stěžují ministrovi

Společnost Wanemi Zábřežany nepřesvědčila