„Začala jsem vydávat kalendář abych předcházela stereotypům, které mohou kolem vzpěraček panovat. Hlavně kolem jejich krásy," prozradila na úvod mladá žena, která sama o vzpírání něco ví.

Sama se mu několik let věnuje, tak chce také povědomí o tomhle sportu rozšířit.

A kromě toho, že buduje nový oddíl vzpěračů, první na střední Moravě, dostala se právě i k vydávání kalendářů.

VÍCE: Šampionka chce na Hané otevřít vzpírárnu, pro mládež a nadšence

Poprvé se jí podařilo kalendář s fotkami vzpěraček v akci a zároveň v pózách modelek vytvořit před dvěma lety.

Letošní, třetí ročník, pak opět ukázal vzpěračky v celé jejich kráse. Snímky s mladými ženami byly přitom pořízené na mnoha místech Prostějovska.

„Titulní fotka je z Plumlovské přehrady. Další pak byly focené v Lešanech, Vilémově a jedna také u mě na dvoře," usmívá se žena, která zároveň ukazuje, co všechno v kalendáři lidé najdou.

Kromě fotek dívek pořízených v přírodě i polorozpadlém mlýně jsou to také snímky těch samých žen při vzpěračském klání.

A k tomu také jejich jména a hodnoty, které jsou schopny uzvednout. Mnohdy jsou pak činky o polovinu těžší než samotné dívky. Platí to třeba v případě Julie Švecové: Se svými zhruba šedesáti kily nad hlavu dokáže dostat i devadesát.

Fotografie z kalendáře vzpěraček na rok 2017Zdroj: Helena KadlčíkováJulie Švecová. Fotografie z kalendáře vzpěraček na rok 2017. Autor: Helena Kadlčíková

Jen hromada svalů? Omyl

„Jenom jedna z nás má přitom přezdívku dřevorubec," prozradila k tomu, že vyfotografované sportovkyně nepřipomínají hromadu svalů a postavy, na nichž často není pranic ženského.

Snímky naopak ukazují štíhlé ženy, z nichž jedna je focena v rouše Evině, které jakoby ani nemohly mít nic společného se vzpěračstvím. Opak je ale pravdou.

Ze snímků tak shlíží dvanáct žen, z nichž některé byly k vidění i v minulých letech. Zájem o to být v kalendáři však byl větší než jeho možnosti.

„Nikdo se nestyděl. Holky to braly tak, že vybírám ty nejhezčí. Některé tak nebyly nadšené, že se na ně nedostalo. Jedna holka pak třeba dorazila až z Plzně," řekla ke kalendáři Julie Švecová s tím, že se v něm opět nachází úspěšná vzpěračka Eliška, která bodovala třeba na Mistrovství Evropy Juniorů.

Naopak samotná autorka v předešlém ročníku k vidění nebyla.

„Měla jsem hodně starostí. Byla jsem tak ráda, že se sama nefotím. I letos jsem přenechala oběd své kamarádce vizážistce," řekla.

Letošní kalendář ve formátu A 4 začal vznikat v červenci a to v nákladu čtyř set kusů. Zdaleka ne všechny se ale dostaly do prodeje, třeba přes internetové stránky www.vzperacky.cz.

„Padesát kusů putovalo do firmy Aldeko, sponzorům kalendáře. Stovku získá svaz, další pak budou dary. K prodeji tak šlo nějakých sto padesát," vypočítala mladá žena, která nechtěla zviditelnit pouze sportovkyně, ale také samotné vzpěračství.

„Je to takový rodinný sport. V celém Česku ho dělá jen tak sedmdesát žen," prozradila.