VZP však slibuje, že už chystá nové programy, ze kterých pojištěncům i „starší“ účtenky z lékáren či sportovních potřeb možná proplatí. Jiné zdravotní pojišťovny sice prevenci proplácejí i nadále, ale některé balíčky finančně seškrtaly.

„Chtěli jsme nechat dceru naočkovat proti klíšťové encefalitidě. Tak asi přijdeme o pětistovkový příspěvek. Myslím, že by nás to stejně nijak nevytrhlo,“ uvedla čtyřicetiletá Renáta Drásalová z Olomoucka.

Co se stane, když někdo tento týden donese na pobočku VZP doklad a požádá o finanční příspěvek?

„Pokud přijde s dokladem, například o očkování, s datem do 30. dubna, pak jej normálně přijmeme a zařadíme k proplacení,“ vysvětloval mluvčí olomoucké pobočky VZP Jiří Vévoda.

„Pokud ale bude po tomto datu, doporučíme mu, aby si zatím doklad uschoval, protože od 1. července budou nové programy týkající se nejen očkování a v rámci nich mu to může být proplaceno,“ popisoval Vévoda.

Jak lidé reagují?

„Zatím jsme se nesetkali s nějakou vypjatou situací. Lidé se chodí informovat,“ sdělil.

Někteří rodiče ještě mají snahu slevu nějakým způsobem získat.

„Přišla maminka a domáhala se očkování proti žloutence pro své dítě. Trvala na ještě dubnovém termínu. Nevěděla jsem proč. Už je mi to jasné,“ reagovala zdravotní sestra dětské lékařky z Olomouce-Hodolan.

Proč pojišťovna příspěvky na prevenci pozastavila?

Mluvčí olomoucké VZP uvedl, že za první čtyři měsíce už celostátně klienti vyčerpali tři sta milionů korun vyčleněných na příspěvky z programu prevence. Konkrétně jen olomoucká pobočka z něj za první čtyři měsíce vyplatila lidem 10,2 milionu korun.

„Přitom za celý loňský rok to bylo patnáct milionů,“ poznamenal Vévoda s tím, že letos přišlo na pobočky v Olomouckém kraji pro příspěvek na prevenci 18,5 tisíce lidí.

„Nejvíce, pět milionů korun, šlo na úhradu za sportovní helmy a 3,2 milionu za očkování,“ doplnil.

VZP přislíbila nové programy. Ty začnou platit od 1. července 2009.

„Pojištěnci budou mít možnost využít především příspěvky na očkování a bezlepkovou dietu v rámci programu Zdravá rodina,“ uvedl mluvčí.

I jiné pojišťovny začaly šetřit.

„Nic jsme nezrušili, ale i my jsme kvůli krizi museli omezit podporu v rámci balíčku zdravého životního stylu. U očkování však přispíváme jako doposud,“ reagoval ředitel olomoucké pobočky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Vladimír Kurtiš.

Konkrétně: pojišťovna snížila z pěti set korun na dvě stovky příspěvek na vitaminy a na tři sta korun částku na ochranné sportovní pomůcky