Investoři se o štěrkopísek mezi pískovnou Náklo a Litovlí snaží už déle než deset let. T

eď po litovelských zastupitelích chtějí, aby odsouhlasili vyjmutí pozemků z rezervy v územním plánu. Bez toho v budoucnu na svých pozemích těžit nemohou.

Radnice se ovšem rozhodla, že se nejprve zeptá obyvatel tří dotčených vesnic.

Zastupitelé se budou případnou změnou důležitého plánovacího dokumentu zabývat na konci června, už nyní si však odhlasovali, že výsledek ankety pro ně bude závazný.

„Lidé tady pískovnu nechtějí, a abych byl upřímný, já taky ne. Bydlím ve spodní části obce, kde slyším stávající pískovnu v Nákle. Představa, že budeme mít kousek dál ještě jednu, mě moc netěší. Odmítáme ji, není to pro nás nijak výhodné. Hluk, prach, jedno s druhým," řekl předseda osadního výboru Unčovice Tomáš Ryzí.

Kde se na Olomoucku těží, nebo bude těžit štěrkopísek. Infografika: DENÍK/Jan Lakomy. Data: DENÍK/Daniela Tauberová

Kde se na Olomoucku těží štěrkopísek

Obklíčená obec

Začátkem května se těžaři po několika letech do Unčovic zase přijeli podívat a představit požadovaná opatření.

Firma v květnu znovu prezentovala svůj záměr i opatření, aby zamezila hluku a prašnosti.

„Jaká je nálada mezi místními? Moc se nezměnila, těžbu nechtějí. Z jedné strany jsme eliminovaní pískovnou Náklo a z druhé dálnicí. Kdyby se otevřela další pískovna, tak naše obec bude obklíčená," míní místní obyvatel Pavel Remeš.

Připomněl, že nejen Unčovičtí se v minulosti už proti těžařům jednou ozvali. V roce 2009 sepsali petici.

„Nikdo nás do ničeho netlačí, město vždycky stálo za názorem obyvatel. Teď čekáme na anketu a uvidíme, co bude s výsledky dál. Celkem se to týká okolo osmi set lidí," pokračoval Pavel Remeš.

Jezírka a kompenzace

Starosta Litovle Zdeněk Potužák uvedl, že těžba štěrkopísku je v územním plánu zatím v rezervě, a aby ji těžaři mohli začít využívat, musel by se změnit územní plán.

„To znamená, že zastupitelstvo města by muselo schválit, že plocha takzvané rezervy se ruší a přechází do návrhové části. A pak by firma mohla pokračovat v přípravě svého záměru,"vysvětlil.

Podle něj se těžbou životní prostředí částečně zhorší, zároveň však podotkl, že firma nabízí kompenzace, a to i finanční, a do budoucna po ukončení těžby také jezírka, což může krajinu obohatit.

„Na druhé straně, velká nákelská štěrkovna v blízkosti obcí už funguje, takže proč by tam měla vznikat další? Chceme znát názor obyvatel, ať oni si rozhodnou, protože budoucí těžba se dotkne především jejich života," upozornil starosta Zdeněk Potužák.

Rozhodne anketa

Anketa s otázkou, zda by zastupitelstvo mělo zadat změnu územního plánu pro těžbu, nebo ne, by se měla pravděpodobně uskutečnit během některého ze dvou červnových víkendů, přesný termín se ještě ladí.

„Dohromady jde o 645 obyvatel, kteří mohou hlasovat. Pro platnost je nutná nadpoloviční většina ano, či ne, nejméně tedy musí být 323 hlasů pro jednu nebo druhou variantu. Zastupitelé by o výsledku měli hlasovat 25. června. Už se však usnesli se, že výsledek pro ně bude závazný a podle toho budou hlasovat," doplnil tajemník litovelské radnice Radovan Vašíček.

Ladislav Matoušek, jednatel těžařské společnosti sdělil, že společnost plnila a plní všechny zákonné požadavky nebo vznesené připomínky.

„Proto neočekáváme záporné stanovisko zastupitelů k naší žádosti. Pokud by přesto tato situace nastala, budou další kroky konzultovány s majiteli naší společnosti a nelze je nyní předjímat," uzavřel.