Libavá zeštíhlí a přijde o osídlené části, z nichž vzniknou samosprávné obce, nejdříve v lednu 2016.

Poslanecká sněmovna by měla změnu účinnosti zákona schvalovat na své příští schůzi v září. Místní odklad chápou. Další však zásadně odmítají.

„Není to jen o opravách, ale také o jmenování správce obce. Čtyři měsíce před volbami musí prezident vyhlásit termín jejich konání. Pokud se zákon bude projednávat až na podzim, vznik nových obcí se bude muset posunout. Obce mohou vzniknout na začátku roku, což by se nestihlo. Na posunutí termínu jsme se všichni shodli a bude navrhováno," uvedl po posledním jednání na Libavé Vladimír Kazatel, který má na ministerstvu obrany na starosti optimalizaci vojenských újezdů.

Ve Městě Libavá se v minulých dnech sešli zástupci resortu obrany, hejtmanství, parlamentu a místních přípravných výborů.

„Chápeme, že termíny není možné splnit, ale s dalším odkládání nesouhlasíme. Mezi lidmi panuje nervozita, mladí z Libavé odcházejí. Leden 2016 je pro nás konečným termínem," reagoval Jindřich Machala z Města Libavá.

Odložit změny navrhuje i Olomoucký kraj. Zejména proto, že armáda nestihne opravit infrastrukturu, kterou nebude možné přenést na kraj a nově vzniklé vesnice.

„Víme, že když budeme předávat komunikace kraji, že to bude stát nějaké peníze. Něco už je naplánováno a až bude schválený zákon a my jednoznačně budeme vědět, že toto budou komunikace třetí třídy, provedeme další společné prohlídky s krajem a budeme specifikovat, co je potřeba udělat. Armáda to udělat musí," ujistil Vladimír Kazatel.

Do oprav půjde 165 milionů

Resort obrany na Libavé ubezpečil, že plní vše, k čemu se v harmonogramu změn zavázal.

„Vše, co souvisí se zabezpečením obyvatel, to bude hotovo. Vodovod a jiné investice se již provádějí, pak jsou ale další, například příprava budov obecních úřadů a jejich vybavení, s nimiž musíme počkat až po schválení zákona," dodal.

Ten byl přichystaný vloni v létě, avšak padla vláda a sněmovna se rozpustila, čímž se jeho projednávání pozdrželo. Do prvního čtení se dostal letos v březnu s tím, že do druhého byla prodloužena lhůta o čtyři měsíce, zejména kvůli zajištění ochrany přírod v jiném vojenském prostoru – Brdech.

Ministerstvo investuje do oprav infrastruktury na Libavé 165 milionů korun.

„Konkrétně 160 milionů do vodovodu a kanalizace ve Městě Libavá a pět milionů do vodovodu v sídelním útvaru Kozlov," informoval v květnu Petr Medek z tiskového odboru.