Pod dohledem zástupců památkové péče a Státního okresního archivu Olomouc nyní schránku, ve které byly uloženy, otevřel stavbyvedoucí právě probíhající rekonstrukce radniční věže. 

„V sedmi kovových pouzdrech různých velikostí byly pečlivě zabalené a uschované dobové fotografie, texty a plakáty, ale také knihy, medaile, mince či odznaky,“ prozradil mluvčí radnice Michal Folta.

Program kina i plakát z házené

Nález například odhalil seznam promítaných filmů v olomouckém kině v období mezi 13. a 19. dubnem 1962, tehdejší hry Divadla Oldřicha Stibora nebo plakát lákající na házenkářské utkání se Slavojem Praha.

Staré fotky zobrazují veškeré práce na radniční věži, jejíž oprava začala roku 1961.

„V pouzdrech jsou fotografie úředníků, kteří projekt připravovali, snímky klempířů, stavebních dělníků či pozlacovačů, součástí souboru jsou i fotografie z průběhu stavby,“ popsal Folta.

Pionýři napsali vzkaz do roku 2000

Svým obsahem zaujal i dopis skupiny pionýrů, kteří tímto způsobem poslali vzkaz svým budoucím následovníkům.

„My žijeme teprve na začátku socialismu a již jsme zažili vypuštění člověka do vesmíru. Vám, kteří žijete v komunismu, bude již samozřejmostí vypuštění člověka na Měsíc. Vyplní se Vám všechny naše sny, které se nám zdají neskutečnými,“ hlásá část textu.

Cenné svědectví o životě v Olomouci na přelomu let 1961 a 1962 nyní zkoumají archiváři, kteří provádí jejich přesný soupis a průzkum.

Sejmutí špice věže bylo prvním krokem k plánované rekonstrukci věže, která proběhne příští rok.