Doba, kdy se stav životního prostředí na Olomoucku zlepšoval, je zřejmě pryč.

Lepší je pouze stav vodních toků


Odborníci v posledních letech sledují posun k lepšímu pouze u kvality vodních toků. „Díky novým čistírnám odpadních vod jsou v nich původní říční druhy ryb a daří se i rakům. Každá další čistička a odkanalizovaná obec přispívá ke zlepšení stavu,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Olomouc a její obyvatele však stále více trápí ovzduší, prašnost a hluk. Majitelé rodinných domků si za znečištěný vzduch často mohou sami tím, že se vracejí k pevným palivům a často pálí také odpady a plasty.

„Lidé chtějí ušetřit i za cenu toho, že si zhoršují přímo prostředí, ve kterém žijí. Majitelé nemovitostí vytápěných elektřinou si stěžují na to, jak je drahá. Přitom ji prodáváme do zahraničí jako zboží. V podstatě tím vyvážíme i naše životní prostředí,“ míní Loyka.

To, že kvalita ovzduší na Olomoucku je nejhorší především v zimních měsících, potvrzují také odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu. „Za posledních sedm let se už situace nelepší. Největším problémem Olomouckého kraje je znečištění prašným aerosolem - jemnými prachovými částicemi, které setrvávají v ovzduší,“ uvedl Petr Ptašek z ostravské pobočky ČHMÚ.

Nejhorší situace je ve větších městech s hustou dopravou a na vesnicích, kde se lidé vracejí k topení tuhými palivy nebo dokonce odpadky. „Za ztížených rozptylových podmínek je situace horší v jižní, nížinaté části střední Moravy než například v Jeseníkách,“ dodal Ptašek.

Zdravotních problémů přibývá


Olomoučané teď musejí mnohem častěji než v minulosti navštívit lékaře-specialisty právě kvůli zdravotním problémům, které způsobil špatný vzduch.

„Nejvíc pacientů mi v ordinaci přibylo za poslední rok. Zvyšuje se počet lidí trpících alergiemi, zhoršujícím se astmatem a problémy s dolními cestami dýchacími. Trápí to děti, jejich rodiče i seniory,“ řekla olomoucká alergoložka Iveta Hudcová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika