V tabulkách znečišťovatelů figuruje jako největší znečišťovatel ovzduší v kraji olomoucká firma vyrábějící elektromotory M. L. S. Holice. Ta však tvrdí, že se do tabulek dostala kvůli omylu jednoho ze zaměstnanců a že škodlivý benzen při výrobě nepoužívá.

Ovzduší v kraji loni obsahovalo trojnásobně více rakovinotvorných látek než v roce 2005. „Údaje jsme získali z Integrovaného registru znečišťování, který provozuje ministerstvo životního prostředí. To do něj také shromažďuje podrobná data.

Olomoucký kraj na tom ale s kvalitou ovzduší rozhodně není nejhůř v České republice. Drtivá většina firem v kraji navíc dodržuje předepsané limity,“ ujistil Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.

Ještě v roce 2005 vypustily firmy z Olomouckého kraje do ovzduší zhruba dvě tuny emisí karcinogenních a potenciálně karcinogenních látek.

„Loni už jich ale byl trojnásobek. Naproti tomu například ve Zlínském kraji loni podniky vypustily mnohonásobně více škodlivin. Firmy tam vykázaly 136 tun těchto emisí. V Olomouckém kraji ohlásila dva nové provozy olomoucká společnost M. L. S. Holice, což se na celkovém množství emisí také projevilo. Další rakovinotvorné látky obsahují i odpady z továren,“ poznamenal Petrlík.

Olomoucká firma M. L. S. Holice je podle výsledků zveřejněných Arnikou největším znečišťovatelem v kraji z hlediska rakovinotvorných látek, reprotoxických látek (tj. látek poškozujících rozmnožování) a styrenu. Ten má podle odborníků karcinogenní i reprotoxické účinky zároveň.

Firma však dnes tvrdí, že se na prvním místě žebříčku rakovinotvorných látek ocitla pouze omylem. „Náš zaměstnanec při vypracování podkladů pro ministerstvo omylem zadal špatný kód. V dokumentaci vykázal benzen, který však při výrobě vůbec nepoužíváme.

Zjistili jsme to až teď, když výsledky zveřejnila média. Příští rok dokumentaci opravíme a v žebříčku už nebudeme vůbec figurovat,“ vysvětlil chybu bezpečnostní technik firmy Tomáš Bartošek. K podobným případům dochází poměrně často.

„Několikrát se stalo, že firmy v dokumentaci udělaly chybu. Mohou ji opravit a na ministerstvo poslat novou dokumentaci. Úředníci údaje prověří a tabulky vyvěšené na internetu opraví. Nic to ale nemění na tom, že z hlediska vypouštěného styrenu je M. L. S. Holice rovněž na prvním místě žebříčku znečišťovatelů,“ dodal Petrlík.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika