Milan Knížák v Olomouci vystavoval už dvakrát, v Ateliéru Kateřiny Dostálové na Žerotínově náměstí se nyní jeho tvorba objevila poprvé.

„Je to malá galerie, proto se nesluší vystavovat v ní mnoho obrazů. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout pouze mé kresby úhlem a pastelem na téma žena. Jedná se ovšem spíše o symbol ženy, snažil jsem se zachytit ženský element, nikoliv její skutečný portrét," přiblížil umělec obsah výstavy, kterou pojmenoval Bez důvodu.

„Nejlepší jsou věci, které vznikají jen tak, bez důvodu," vysvětlil umělec název.

Václav Klaus, který patří k dlouholetým přátelům autora, pronesl svou úvodní řeč v uvolněném duchu.

„Milan Knížák se vyjadřuje ke spoustě zásadních problémů naší doby, dal by se označit za mnohodimenzionální fenomén, který kromě jiného také umí kreslit," zavtipkoval například.

Václav Klaus Milana Knížáka často navštěvuje a jeho tvorbu rád sleduje.

„Myslím, že jsem dal mnohokrát jasně najevo, jak si Milana Knížáka vážím," doplnil bývalý prezident, který umělci dříve udělil také státní vyznamenání.

„Autorova tvorba na mě v osmdesátých letech, tedy v šedi a černotě komunismu, působila jako barevný zázrak," uvedla organizátorka výstavy Kateřina Dostálová.

Její galerie je otevřená každý všední den od 10 do 17 hodin a v zimě také v sobotu od 10 do 12 hodin.

Exprezident Václav Klause se ve čtvrtek na olomoucké radnici podepsal do pamětní knihy.

Exprezident Václav Klause se ve čtvrtek 7. ledna na olomoucké radnici podepsal do pamětní knihy. Autor: DENÍK/Ondřej Zuntych

Migrační vlna jako ohrožení Evropy

Exprezident Václav Klaus čas před odpoledním zahájením výstavy Milana Knížáka vyplnil i autogramiádou své nové knihy v obchodním centru Olomouc City. 

Dopoledne navštívil také arcibiskupa a olomouckou radnici.

Knihu o migraci nazvanou Stěhování národů s.r.o. napsal Klaus spolu bývalým vedoucím jeho prezidentské kanceláře Jiřím Weiglem.

„Otázku najednou zdvihnuté migrační vlny považujeme za vážnou věc, za ohrožení Evropy. Proto jsme si dovolili rychle napsat stručnou a jednoduchou knížku. Je čtivá, přečíst se dá za dvě hodiny," řekl bývalý prezident při návštěvě vedení města.

„Cikcak politika"

Nesouhlasí s názorem Evropské komise, že by migranti měli v dlouhodobém pohledu pozitivní dopad na ekonomiku zemí EU.

„Ač ekonom považuji bezprostřední ekonomickou stránku migrační vlny za věc naprosto druhotnou. Zásadní je pro mne evropská kultura, civilizace, styl života. Nicméně migrační vlna přinese prvotně náklady, nevěřím jejímu přínosu pro evropskou ekonomiku," dodal Václav Klaus.

Pracovní síly je podle něj v Evropě nadbytek, bez práce je 23 milionů obyvatel.

„Myšlenka, že máme málo lidí na práci, je nerozumná. Že jsou Evropané zmlsaní, je něco jiného. Že by ti lidé, kteří přijíždějí a odmítají dostávat balíčky vody, protože chtějí Coca-Colu, že by to byli lidé, kteří naskočí do míst, kde Evropané pracovat nechtějí, je faleš," dodal a zkritizoval i zahraniční politiku Evropy v posledních letech, kterou označil za zmatenou „cikcak politiku".

Klaus popřál Olomouci, aby vzkvétala

Do pamětní knihy na olomoucké radnici se Klaus podepsal popáté.

„Byl zde v pozici ministra financí, předsedy vlády, a dvakrát jako prezident. Tentokrát se podepsal jako exprezident a zanechal poselství občanům Olomouce v tom smyslu, že žijí v krásném městě a přeje jim, aby i nadále vzkvétalo," uvedl olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Protože Klaus v červnu oslaví pětasedmdesáté narozeniny, předal mu primátor v předstihu dar.

„Zjistil jsem si, že letos slaví půlkulaté významné výročí a dovolil jsem si mu dát praktické dárky, které každý muž ocení, a to vizitkář a pouzdro na tužky," přiblížil.

Kateřina Černohorská, Ondřej Zuntych