Na chov těchto šelem je zoo patřičně pyšná a před několika lety se dokonce zapojila do jejich velmi komplikovaného návratu zpět do volné přírody, kde v současnosti žije pouze kolem třech desítek jedinců.

„S očekáváním vyhlížený přírůstek do rodiny levhartů mandžuských přišel na svět 26.ledna. Maminka Izabela si po porodu, který proběhl se zhruba týdenním zpožděním, své kotě bedlivě střeží a téměř od něj neodchází. Ošetřovatelce se ho zatím podařilo jen dvakrát zahlédnout, takže jsme stále v napětí, jestli bude třeba vybrat jméno holčičí nebo klučičí," informovala mluvčí zoo Karla Břečková.

Začali jako druzí v ČR

Zoo začala s chovem této velké formy levharta skvrnitého v roce 2001 jako druhá česká zoo – po Praze, odkud přišla do Olomouce samice Atas.

„Ještě v tom roce se podařilo odchovat dvě geneticky velmi cenná mláďata, jejichž původ po otci sahal až ke zvířatům odchyceným ve volné přírodě," vzpomněla mluvčí velký chovatelský úspěch.

V té době byly tyto šelmy chovány pouze v 36 institucích světa.

„Izabela je jedna ze dvou odchovaných samiček z Atasiného vrhu z roku 2002," uvedla mluvčí.

Vzácné šelmy mají od roku 2013 v olomoucké zoo k dispozici nový pavilon.

„Tvoří ho tři venkovní výběhy, čtyři vnitřní ubikace a karanténa. Opticky působí jako dvě jeskyně s vyhlídkovou terasou," lákala milovníky zvířat na prohlídku atraktivního pavilonu, kde návštěvníci budou moci pozorovat samici Izabelu, samce Edwarda a nově narozené mládě.

V přírodě jen na třicet kusů

V přírodě se levhart vyskytuje pouze na Dálném východě, kde obývá nedotčené lesy. Podle průzkumů mezinárodních organizací se za poslední léta jeho stavy odhadují kolem tří desítek jedinců.

„Toto číslo je výsledkem sčítání pomocí metody sledování zanechaných stop ve sněhu. Pro zachování druhu by však bylo nutné, aby stálá populace čítala alespoň sto zvířat. Vážnou hrozbou pro levharty je pytláctví, ale i lesní požáry, nebo těžba dřeva a nerostných surovin," připomněla mluvčí zoo.

Ruské zoologické zahrady, v čele se zoo v Novosibirsku, již několik let podnikají veškeré kroky pro reintrodukci – vypouštění zvířat zpět do přírody.

„Olomoucká zoo se do ní zapojila v roce 2005 poskytnutím jednoho levharta," doplnila Karla Břečková.