To naznačuje samce, který si začíná hájit hnízdní teritorium.

Pokud by se na hladině tovačovského jezera skutečně rozvíjela labutí love story a bude–li naplněna, půjde podle ornitologů o vůbec první zahnizdění labutě zpěvné v České republice.

Ornitologové dostávají o Zpěvance pravidelná hlášení od lidí, kteří ji podle žlutého límce snadno poznávají. I zkušení ornitologové z celé republiky přijíždějí na střední Moravu, aby konečně uviděli labuť zpěvnou.

„Tento druh se u nás totiž objevuje jen velmi vzácně v zimě nebo na tahu. Je to prostě naše princezna Zpěvanka a zasloužila by si diplom za propagaci ornitologie,“ uvedl Adolf Goebel, jednatel Moravského ornitologického spolku.

Zpěvanka se navíc již řadu let se odmítá vracet na sever, kde tento druh hnízdí. Co o ní ornitologové vědí?

„Je to samička a límec dostala na zimovišti v Německu již jako dospělá 19.1.2006. V naší republice byla poprvé zjištěna 16.4.2006 v To­vačově. Od té doby už Českou republiku neopustila a stala se tak první labutí zpěvnou s trvalým pobytem u nás,“ představoval elegantního opeřence ornitolog.

Zpěvanka se snažila na střední Moravě zahnízdit, ale neměla partnera. Společná snaha se samcem labutě velké podle ornitologů logicky k ničemu nevedla.

Pravděpodobnost, že se Zpěvanka setká s jedincem stejného druhu je velmi malá, navíc, vzhledem k tomu, že by to měl být samec, klesá automaticky na polovinu.

Zpěvanka ještě může zůstat na ocet

Počátkem února však ornitologové zahlédli Zpěvanku s další labutí zpěvnou.

„Vzhledem k tomu, že tento jedinec vytrvale odháněl od Zpěvanky všechny labutě velké v okolí, dá se předpokládat, že se jedná o samce, který začíná hájit hnízdní teritorium,“ popisoval ornitolog.

Poté se pár objevil v Kroměříži a po několika dnech opět v Tovačově.

Podle ornitologů jsou ale možné hned tři možné scénáře labutího příběhu: pár může spolu odletět a zahnízdit na severu, mohou se rozdělit a Zpěvanka opět zůstat „na ocet“.

Ornitologové však doufají, že by se mohli dočkat vůbec prvního hnízdění labutě zpěvné v České republice.

Obracejí se proto na veřejnost s výzvou, aby ohlásili její případný výskyt.

„Samozřejmě uvítáme hlášení o každém límcovaném nebo kroužkovaném ptačím druhu,“ dodal Adolf Goebel.