„Dříve jsme se stavbou nemohli začít, jelikož oddělení památkové péče mělo výhrady. V této chvíli by už mělo stavební povolení nabývat právní moci,“ uvedla předsedkyně okresního soudu Hana Šimková.

Magistrát se ale brání. „Stavbu výtahu jsme povolili, za zpoždění nemůžeme,“ sdělila vedoucí odboru koncepce a rozvoje z oddělení památkové péče magistrátu Vlasta Kauerová.

Šimková zároveň uvedla, že výtah plánovali zřídit až na půdu, kterou v budoucnu chtějí přeměnit na půdní vestavbu pro další účely soudu. Památkáři však výtah povolili pouze do druhého patra.

„Budova okresního soudu je chráněnou památkou, možnost půdní vestavby jsme zamítli,“ odmítá možnost stavebních úprav Kauerová. Aby nedošlo k narušení impozantního vchodu do budovy, vybuduje stavební firma bezbariérový přístup z bočního vchodu přes dvůr. „Veřejné budovy mají být přístupné všem, tedy i vozíčkářům. Vítáme iniciativu soudu, je jen škoda, že se stavba tak protahuje,“ říká Milan Langr ze spolku Trend vozíčkářů.
„Výtah musí být dokončen nejpozději do konce roku, jelikož musíme proinvestovat peníze, které nám na stavbu poskytlo ministerstvo spravedlnosti,“ nastínila termín dokončení soudkyně Šimková.