Desítky stánků byly v obležení stovek návštěvníků už od deváté hodiny ranní. Zájem byl především o sazenice zeleniny, bylinek, okrasných květin, keřů a rostlin.

„My jsme přijeli až z Ostravska. Sehnali jsme tady rebarboru a nakoupili jsme i několik druhů bylinek, například majoránku, libeček a zaujal nás také angínovník a migrénovník. Mají tady i několik druhů venkovních ibišků, k těm se ještě určitě vrátím. Už je po zmrzlých, tak všechno už dám do země,“ přiznala s úsměvem Jana Dvořáčková, která na olomoucké výstaviště přijela s rodinou.

Zahradnické trhy doprovázely pevná hygienická opatření. Jednotlivé stánky byly rozmístěny v dostatečné vzdálenosti od sebe a pro návštěvníky byla v každém z nich samozřejmě k dispozici dezinfekce.

„Zahradnické trhy jsou připravovány podle přísných hygienických norem a plně respektují aktuální pravidla pro pořádání trhů. Vše jsme konzultovali s Krajskou hygienickou stranicí, Státní veterinární správou a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Zdraví je pro nás na prvním místě,“ informovali pořadatelé.

Připraveni byli také prodejci.

„Dezinfekci a rukavice pro zákazníky má zde. Jsme moc rádi, že tady můžeme prodávat. Máme napěstovány stovky rostlinek a tak bysme nevěděli, co s nimi, takže jsme moc rádi, že se ta opatření už uvolňují. Lidé mají zájem nejvíce o bylinky, zeleninové přísady a ozdobné keře. Z těch jedlých nabízíme mrazuvzdorný fíkovník, jeřáb černý, samosprašné kiwi nebo kanadské borůvky,“ pochvalovala si s rouškou na ústech prodávající Marie Uhříková z rodinného Zahradnictví M&J Uhřík ze Vsetína.

Letošní první Zahradnické trhy, které pokračují také v neděli 17. května od 9 do 17 hodin, se konají ve Smetanových sadech za pavilonem A celkem ve třech termínech.

Kdo je nestihl na Floře v Olomouci tento víkend, bude mít možnost si rostliny a hobby potřeby nakoupit následující sobotu 23. a neděli 24. května. Třetí termín se chystá na sobotu 6. a neděli 7. června. Trhy jsou pro návštěvníky zpřístupněny vždy od 9 do 17 hodin.