O zvelebení výstavnických prostor město uvažuje už řadu let, dosud však nebyly na nákladný projekt peníze. V minulém roce vznikla studie velkorysé rekonstrukce, tu však nyní radnice ořezala.

Nový návrh spočívá v celkové opravě pavilonu A a jeho rozšíření, dostavbě budov, ve kterých budou mít zázemí jak zaměstnanci Flory, tak i vystavovatelé. Novou podobu získá také restaurace. Náklady na proměnu zastaralého vystaviště se nyní pohybují okolo 300 milionů korun.

„Projekt jsme chtěli vytvořit minimalisticky, aby náklady byly co nejrozumnější. Zároveň jsme však chtěli zachovat základní účely. Chceme zkvalitnit výstavní plochy a ještě je rozšířit a vytvořit z výstaviště multifunkční prostory, ve kterých by se kromě různých expozic mohly konat například koncerty či plesy,“ popsal primátor města Martin Novotný.

Oproti původnímu návrhu se tak nepočítá s dostavbou nové budovy, ve které mělo vzniknout konferenční centrum a další výstavnické prostory.

„V současnosti se v Olomouci ze soukromých peněz připravuje několik projektů, které se zřízením konferenčního centra počítají. Necítíme tedy potřebu konkurovat privátnímu sektoru. Bylo by to dvě stě milionů navíc, které nyní nemáme,“ vysvětlil Novotný.

Nová podoba rekonstrukce

Původní studie

Nové parkoviště možná u nádraží Nová Ulice

Součástí dostavby mělo být také parkoviště, které mělo být částečně v podzemí.

Podle nové podoby rekonstrukce zaměstnanci a vystavovatelé však budou moci zastavit svá auta na pozemním parkovišti v blízkosti pavilonu A.

Radnice ještě zvažuje možnost vytvoření většího parkovacího areálu především pro návštěvníky Flory. Jedná proto s Českými drahami o odkupu pozemků v blízkosti nádraží Olomouc – Nová Ulice.

Podle primátora by se město mělo stát majitelem parcel ještě letos.

„Jednáme se soukromým subjektem, který by měl zájem část nákladů na stavbu parkoviště převzít na sebe. Vzniknout by tak mělo tři sta až čtyři sta stání. V budoucnu bychom zde mohli postavit i nadzemní parkovací objekt,“ podotkl primátor.

Šéf výstaviště: Část problémů to nevyřeší

Podle ředitele Výstaviště Flora Zdeňka Štefky už je nejvyšší čas pavilon rekonstruovat. S ořezanou podobou projektu však nesouhlasí.

„Každou výstavu řešíme několik základních problémů. Dostavba je měla odstranit a zároveň měla sloužit při následné rekonstrukci pavilonu A jako výstavnické provizorium. Tím, že projekt je nyní jiný, nám část problémů opět nevyřeší,“ podotkl ředitel.

Rekonstrukce za 300 milionů

Kompletní rekonstrukce s částečnou dostavbou menších budov by měla radnici vyjít na bezmála tři sta milionů korun, velkou část by však měla uhradit Evropská unie.

„Padesát dva procent nákladů ponese město. Zbytek by pak šlo z evropských zdrojů. Projekt nám připadá ideální k tomu, abychom na něj čerpali část peněz z úvěru Evropské investiční banky. Nyní se dokončuje projektová dokumentace, budeme žádat o stavební povolení a v polovině příštího roku bychom chtěli začít se stavebními pracemi,“ vysvětlil primátor.

Zeštíhlením projektu rekonstrukce Výstaviště Flora ušetří město na dotacích až osmdesát milionů korun.

„Nechceme o peníze přijít, a tak je plánujeme přesunout do jiného integrovaného plánu, kde budou peníze k dispozici na opravy místních komunikací nebo například na stavbu parkovacího domu na Svatém Kopečku,“ doplnil náměstek primátora Ladislav Šnevajs.