Jednoznačně největší hlad po bytech je v Olomouci a okolí, více jich za loňský postavili ze všech okresů v republice jen v Praze. Podle makléřů je na trhu v Olomouci pořád prostor pro další výstavbu. I přes stále nově sycenou nabídku není poptávka uspokojená a růst cen se nezastavil.

Většina dokončených bytů vznikla novou výstavbou budov, a to 93,4 procenta. Pouze 147 bytů bylo dokončeno změnou v již dokončených stavbách.

„Nárůst počtu dokončených bytů byl způsoben vysokým počtem dokončených bytů v nových bytových domech, kterých bylo zkolaudováno 1 023. O 306 bytů více než v předchozím roce - o 42,7 procenta,“ informovala Jarmila Benešová z Oddělení informačních služeb Krajské správy ČSÚ v Olomouci.

Kavka obecná by chtěla zahnízdit, ale nemá kde. Útokem bere zateplené fasády. Vpravo dům ve Šmeralově ulici v Olomouci
Hejno kavek "provrtává" fasádu domu v Olomouci

Více se postavilo jen v Praze

Nejvíce bytů dokončily firmy v okrese Olomouc, a to 1 270, což je 57,4 procenta z celkového počtu v Olomouckém kraji.

„Vyšší počet dokončených bytů byl zjištěn pouze v okrese Praha-východ a samozřejmě v Praze,“ uvedla.

Naproti tomu, téměř na konec žebříčku 77 okresů podle počtu dokončených bytů, se dostal se 74 dokončenými byty okres Jeseník.

„Méně bytů bylo vloni dokončeno pouze v okrese Most, a to 69 bytů,“ dodala Jarmila Benešová.

Výstavba na třídě Kosmonautů a třídě 17. listopadu v Olomouci - únor 2021. V popředí vpravo bytový komplex Šantova, za ním Envelopa Office Center
Mezi centrem Olomouce a nádražím vzniká moderní bulvár. Toto vše tam staví

Meziroční zvýšení počtu dokončených bytů v Olomouckém kraji bylo zaznamenáno na Prostějovsku, kde bylo celkem 478 dokončených bytů, což je o 207 více než v roce 2019, a na Olomoucku, kde nárůst činil 135 bytů.

Naopak největší pokles počtu dokončených bytů nastal na Přerovsku, kde bylo zkolaudováno 177 bytů - o 69 bytů méně než v předchozím roce.

K poklesu došlo podle ČSÚ ale i v okrese Jeseník, o 12 bytů méně než v roce 2019, i v okrese Šumperk - o 34 bytů méně - celkem 212 dokončených bytů v roce 2020.

Hanácká kasárna v Olomouci, únor 2021
Kdo získá Hanácká kasárna? Můžou být výzvou pro developera

Hlad po bytech je značný

Podle makléřů je i přes rekordní čísla z loňského roku na trhu v Olomouci stále prostor pro nové byty. Ceny jdou nyní spíše nahoru.

„S nástupem nového roku jsme prodali úplně všechno. I „ležáky“, které byly třeba rok v nabídce z důvodu nějakých komplikací nebo kvůli ceně,“ popsala aktuální situaci v krajském městě Michaela Žďárská z realitní společnosti DACHI.

„Za třináct let praxe se mi nestalo, že by mi zůstala jedna nemovitost. Vše prodáno. Nyní již budu nabírat novinku. Hlad po bytech je opravdu značný,“ poznamenala zkušená makléřka.

Plánovaná stavba dálnice D55 v km 4.600 až 4.750 prochází areálem živočišné výroby společnosti Agra Velký Týnec., 18. února 2021
Zemědělci napadli povolení pro D55 do Kokor. Co požadují?

Dobře se prodávají jak developerské projekty, tak staré byty. Panelákový byt o dispozici 3+1 po rekonstrukci v Olomouci stojí přes 3,5 milionu korun.

Podle makléřky je podíl investorů do bydlení a lidí, kteří si kupují nemovitost pro své bydlení, odhadem půl na půl.

„Protože nevíme, co covidová krize udělá, chceme mít peníze v nemovitosti. Dlouhodobě je to jistota. A byty se v Olomouci dobře pronajímají, zejména novostavby. Mladí lidé zase chtějí svoje bydlení. Ne všechny postihla krize,“ shrnula Michaela Žďárská.

IKEA otevře v Olomouci výdejní místo. Ilustrační foto z obchodního domu
IKEA bude v Olomouci! Ale bez masových kuliček. Podívejte se kde

60 metrů za 3,4 milionu

Podle realitního serveru RealityMIX v únoru stoupla průměrná cena šedesátimetrového bytu v Olomouci meziročně o 11,5 procenta na více než 3 398 000 korun.

Průměrná cena za metr čtvereční je v únoru 55 365 korun. Vyšší meziročně o téměř 7 procent.

Pro srovnání v Ostravě je to podle tohoto serveru nyní 36 278 korun a v Hradci Králové 47 998. V Brně pak 80 522 a v Praze 109 435 korun v průměru za metr čtvereční bytové plochy.