Za necelé dva měsíce si Ladovu retrospektivní expozici stihlo prohlédnout třiadvacet tisíc lidí. Pokud jste mezi nimi nebyli nebo si chcete mimořádnou prezentaci témeř dvou set originálů prohlédnout znovu, máte čas už pouze do neděle.

O den dříve se v Hanáckém skanzenu v Příkazích strhne „ladovská hospodská rvačka“, která úspěšný výstavní projekt symbolicky uzavře.

Zapojit se do šarvátky a dostat takříkajíc přes ústa přesně po vzoru malířova slavného obrazu Rvačka v hospodě může široká veřejnost

„Přemýšleli jsme o akci, do níž by se aktivně zapojilo více lidí, a napadlo nás uspořádat happeningovou rekonstrukci Ladova díla v Hanáckém skanzenu v Příkazích. Z ohlasů na výstavu mámě ověřené, že právě série s hospodskými rvačkami patří k nejoblíbenějším. Chceme, aby výsledek byl co nejvěrnější předloze, doufám, že to bude legrace,“ přiblížil za pořadatele lektor Muzea umění David Hrbek.

„V příkazském areálu sice není tak velký sál jako na Ladově obrazu, ale atmosféra je zvláště teď v zimě skutečně ladovská,“ řekl Hrbek, který bude happening režírovat.

Upozornil současně, že by si účastníci měli přinést stylizované ladovské oblečení, které si mohou přímo na místě převléknout v připravené šatně.

„Pro rekonstrukci rvačky využijeme jednu z místností hlavní usedlosti skanzenu. Její kapacita je však omezená na zhruba dvacet osob. Fotografování, kterého se ujme profesionál z Muzea umění, proto bude probíhat vždy po hodině od 14 do 18 hodin,“ doplnil kustod Hanáckého skanzenu Vilém Švec a zdůraznil, že zájemci se musejí dopředu zaregistrovat na emailové adrese svec@olomouc.npu.cz nebo na telefonním čísle 776 576 598.

Účastníci zaplatí vstupné 40 respektive 20 korun.

Na Ladu se stály fronty

Možnost prohlédnout si originály děl, z nichž některá byla vystavena vůbec poprvé, přilákala do Muzea moderního umění tisíce lidí.

„Zájem veřejnosti často převyšoval kapacitní možnosti muzea. Například minulou středu si Ladu přišlo prohlédnout téměř čtrnáct set lidí. Kvůli zabezpečení exponátů, ale zejména z důvodu omezené kapacity sálu, tak docházelo k tomu, že návštěvníci museli na vstup čekat před vchodem,“ prozradil mluvčí Muzea umění Olomouc Petr Bielesz.

V rámci doprovodného programu k výstavě mohli zájemci navštívit komentovanou prohlídku nebo si užít pravou „ladovskou“ zimu ve Sluňákově.