Poté, co v červnu policie po více než ročním prověřování odložila trestní oznámení na zastupitele, kteří podpořili směnu renesančního paláce ze 16. století za pozemek v proluce v Denisově ulici, podal olomoucký patriot Vladimír Chlup další podnět.

V něm trvá na tom, že bylo postupováno nezákonně a městu, v případě realizace projektu, vznikne finanční škoda.

V případě prvního podnětu Vladimíra Chlupa sdělil státní zástupce Robert Henzel, že policie nezjistila nic, co by prokazovalo spáchání trestného činu.

„Z prověřování nevyplynuly skutečnosti, že by jednáním osob, které se podílely na uzavření směnné smlouvy, došlo k naplnění skutkové podstaty jakéhokoliv trestného činu, což vedlo k vydání příslušného rozhodnutí,“ sdělil k odložení trestního oznámení podaného vloni v březnu.

Chlup: Olomouci by vznikla škoda přes 4 miliony

Vladimír Chlup je stále přesvědčen, že 32 olomouckých zastupitelů, kteří směnu podpořili, mohlo zneužít svoji pravomoc, když zvedli ruku pro prodej paláce olomouckému podnikateli Miroslavu Barnetovi za pro město méně výhodných podmínek.

Barnetovi patří část proluky v Denisově ulici, kde má vyrůst přístavba pro SEFO. Pokud Muzeum umění, které projekt připravuje, obdrží půlmiliardovou dotaci na realizaci, palác na Horním náměstí bude jeho.

Chlup poukazuje na to, že při schvalování směny nebylo postupováno v souladu se zákonem o oceňování majetku, neboť znalkyně rozdílně a v neprospěch městské pokladny ohodnotila pozemky ležící v jedné oblasti takzvané cenové mapy Olomouce, čímž by při uskutečnění celé transakce podle Olomoučana vznikla městu škoda více než 4,66 milionu korun.

V druhém trestním oznámení podaném na neznámého pachatele Olomoučan zopakoval, že již pouhá příprava trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby je trestná.

Zatloukal: Je mi líto všech, kteří museli na policii

V podnětu poukazuje na to, že již v prvním trestním oznámení žádal, aby tomu policie a státní zastupitelství předešly.

„Nové trestní oznámení ze strany Vladimíra Chlupa jsme obdrželi a v současné době bude ze strany státního zastupitelství přezkoumáno a až poté můžeme sdělit jakékoliv závěry týkající se dalšího postupu v této věci,“ reagoval státní zástupce Robert Henzel.

Muzeum umění Olomouc v současnosti připravuje vše, aby mohlo požádat o půlmiliardovou dotaci z Integrovaného operačního programu. Na vypsání „výzvy“ ministerstvem netrpělivě čekalo nakonec rok a čtvrt.

„Na žádosti o dotaci intenzivně pracujeme, nepochybuji o tom, že ji budeme schopni odevzdat včas,“ sdělil ředitel muzea Pavel Zatloukal.

Jak komentuje nové trestní oznámení?

„K trestnímu oznámení pana Chlupa nemám nyní celkem co dodat. Byl jsem od začátku přesvědčený, že je z řady důvodů pochybené. Je mně však líto všech, kteří kvůli němu museli podstoupit policejní vyšetřování. A mrzí mě rovněž, že to vrhá pro veřejnost pokřivený pohled na projekt Středoevropského fora. Jsem přesvědčený o tom, že jestli se projekt zdaří, stane se pro olomouckou kulturu zásadním,“ reagoval.

Smlouva má platnost do konce roku

Jestli SEFO potřebné peníze z evropských zdrojů získá, by podle ředitele Zatloukala mělo být jasné do konce roku.

Přičemž čas tlačí – podle vedení města má smlouva o smlouvě budoucí týkající se směny pozemku a doplatku za Edelmannův palác platnost do konce roku.

„Doufám, že vzhledem k relativně malé zbývající částce v „naší“ kategorii nebudou ministerstva hodnocení zbytečně protahovat. Chtěl bych se o tom pokusit přesvědčit nového ministra kultury,“ reagoval ředitel Zatloukal.

SEFO bude mapovat středoevropské výtvarné umění po 2. světové válce, jeho součástí bude centrální depozitář uměleckých děl, mezinárodní badatelské centrum včetně velké knihovny. Díky přestavbě stávajícího objektu se dostanou moderní a větší prostory aktivitám Divadla hudby.VŠE k TĚMATU
STŘEDOEVROPSKÉHO FÓRA ZDE