Strach z rakoviny kůže přivedl na Kliniku chorob kožních a pohlavních FNOL 120 lidí, což je více než při loňské preventivní akci.

Nebezpečný maligní melanom sice lékaři neodhalili žádný, ale v řadě případů lidem našli riziková znaménka, která by v budoucnu mohla znamenat vážný problém. V těchto případech doporučili další vyšetření.

„Zjištěno bylo šest případů bazaliomu, méně zhoubného kožního nádoru,“ informoval mluvčí FNOL Egon Havrlant.

Zhoubné kožní nádory se vyskytují stále častěji. Lékaři na olomoucké kožní klinice ročně zjistí šest až sedm desítek maligních melaninů.

„Zkušenosti našich lékařů jsou v posledních letech takové, že přibývá pacientů, kteří přicházejí v časném stádiu onemocnění, což svědčí o dobré informovanosti. Stále jsou ale i takové případy, kdy nemocný přijde s rozvinutým kožním nádorem,“ uvedl mluvčí.

Zdravotníci kromě vyšetření doporučili zájemcům o vyšetření nejúčinnější ochranu před nežádoucími vlivy slunečního záření. Poukázali na to, že zdravé opalování neexistuje a každé spálení si kůže „pamatuje" po celý život. Hodně opálená kůže je známkou poškození ultrafialovým zářením.

Kromě Evropského dne melanomu mohou zájemci o prevenci rakoviny kůže přijít na vyšetření v průběhu celého roku. FNOL nabízí specializovanou Poradnu pro névy a nádory kůže, a to každé úterý od 8 do 12 hodiny. K vyšetření není potřeba doporučení praktického lékaře ani předchozí objednání.