Stejně tak dorazily desítky lidí na kožní kliniku Fakultní nemocnice Olomouc (FNO).

„Zájem je velký. Stále ještě vyšetřujeme. Zbývají tři pacienti,“ uvedla po půl páté zdravotní sestra Ilona Chytilová z dermatovenerologické ambulance Polikliniky Olomouc (bývalá Železniční poliklinika, pozn.red.). Původně měla ambulance skončit o hodinu dříve.

„Přišlo třiašedesát lidí, z nichž u dvou pacientů máme podezření na bazaliom a u dvou na melanom. Objednali jsme je na další vyšetření. Podobné akce mají význam,“ sdělila zdravotní sestra.

Lékařka nejprve zjistila od příchozích, zda měli onemocnění v rodině, zda se v dětství na slunci spálili, zda holdují opalování. Poté podezřelá znaménka vyšetřila dermatoskopem.

Stejně tak v rámci Evropského dne melanomu mohli zájemci navštívit kožní kliniku FNO.

„Možnosti bezplatného preventivního vyšetření využilo devadesát lidí. Melanom nezachytili lékaři žádný, ale některé pacienty si pozvali na další konzultaci kvůli problematičnosti jejich znamének,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

S podezřelým znaménkem mohou lidé přijít bez doporučení praktického lékaře v průběhu celého roku do specializované Poradny pro névy a nádory kůže ve FNO. Ta ordinuje na klinice každé úterý od 10.30 do 12 hodin.

„Důvodem k návštěvě naší kliniky by měla být každá měnící se pigmentová skvrna. Pokud znaménko svědí, zvětšuje se nebo mění tvar, není nad čím váhat,“ uvedla primářka Renata Kučerová.