„Už máme výsledky z Národní referenční laboratoře i u druhého turisty a i v tomto případě je negativní,“ sdělila ve čtvrtek vedoucí protidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

Turisté ze Šumperka a Přerovska, kteří byli v mexickém Cancúnu, zůstali doma na neschopence. Stěžovali si především na bolesti v krku.

„Kvůli klinickému projevu u obou turistů nebyl důvod k nějakým opatřením,“ sdělila vedoucí epidemioložka.

Upozornila, že riziko onemocnění novým typem chřipky, který v České republice zatím prokázán nebyl, je potřeba brát zdravým rozumem. „Důležitá je hlavně cestovní anamnéza, zda se dotyčný pohyboval v oblastech, kde se onemocnění vyskytlo,“ sdělila epidemioložka.

Podle ní je nejlepší prevencí, stejně jako například u žloutenky, dodržování základních hygienických návyků: zakrýt si ruku při kýchnutí, používat jednorázové kapesníky a po použití je vyhodit, mýt si ruce před každým jídlem.

Onemocnění má podobný průběh jako běžná chřipka, se kterou jdou lidé na vyšetření k lékaři. A stejně jako sezónní chřipka jsou i na nový typ chřipky účinná antivirotika.

Aktuální informace o novém typu chřipky jsou na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví nebo na webu krajské hygienické stanice .

„Informace jsou průběžně aktualizovány,“ podotkla Haliřová.