Akci pořádala I. interní klinika FNO v rámci v pořadí již osmého Kardiointerven­čního dne.

Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta mohlo na 250 lékařů a sester díky moderní přenosové technice sledovat v pohodlí přednáškového sálu dění na sále a během výkonů komunikovat s operatéry. Zajímavou novinkou bylo využití špičkové vyšetřovací technologie – intravaskulárního ultrazvuku.

„Jde tu především o předávání zkušeností a také o prezentaci novinek v diagnostice a léčbě srdečních onemocnění. Chceme těmito akcemi posílit vzájemnou komunikaci mezi nemocnicí, kardiology a odbornými internisty z dalších zařízení a specializovaných ambulancí v regionu, odkud k nám odesílají své pacienty,“ vysvětlil člen organizačního týmu a lékař I. interní kliniky Marek Richter.

Klinika je podle jeho slov jediným pracovištěm pro velkou spádovou oblast vybaveným speciální angiolinkou a katétrizačním sálem a také vyškoleným personálem pro jejich nepřetržitý provoz.

Využití nového špičkového intravaskulárního ultrazvuku si odborníci pochvalují: „Jde o zařízení, které umožňuje zavést po ultratenkém vodiči přímo do srdečních tepen speciální katetr (cévku), na jehož konci je snímač, který z nitra přes obrazovku ukazuje změny ve struktuře tepny,“ popisoval Richter.

Metoda umožňuje mnohem přesněji rozhodnout o dalším léčebném postupu, například zda rozšířit srdeční tepnu. „Je to úplná novinka v našem vybavení na sále a další zásadní zlepšení péče o pacienty kardiaky v našem kraji,“ dodal Marek Richter.