Rakovina prostaty o sobě dlouho nedává vědět, pacienta obvykle nic nebolí a nemá žádné potíže. Odahlit ji včas znamená velkou šanci na vyléčení.

Čtvrteční den otevřených dveří na oddělení urologie ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO) nabídl mužům vyšetření prostaty testem PSA (prostatický specifický antigen).

„Při této metodě se vyšetřuje vzorek krve, který dopoledne odebírali pracovníci na oddělení klinické biochemie. Odpoledne si pak pacienti přišli na urologii pro výsledek. Průměrně k nám na vyšetření prostaty přijde dvacet mužů. Dneska jich přišlo osmdesát,“ sdělil Egon Havrlant, mluvčí FNO.

Výsledky testů, které potvrdili u dvou pacientů rakovinu okamžitě a čtvrtina se musí dále vyšetřit, potvrzují fakt, že Olomoucký kraj patří k předním místům s tímto onemocněním.

Rakovina prostaty je nebezpečná v tom, že pacient nemusí dlouho pociťoivat vůbec žádné problémy. V okamžiku odhalení nemoci, pak už na účinnou léčbu můžýe být pozdě.

Včasné preventivní vyšetření tak může onemocnění odhalit, ještě když se s ním dá něco dělat.

„Rakovinu prostaty, je-li odhalena včas, lze velmi úspěšně léčit. Moderní diagnostika nám umožňuje vybrat pro pacienta léčbu s co možná nejmenšími nežádoucími účinky. Pokud je ale onemocnění pokročilé, dokážeme jeho průběh už jen zpomalit a zmírnit komplikace,“ řekl Vladimír Študent, přednosta urologické kliniky FNO.

Tichá nemoc

Tichý a "utajený" postup nebezpečné nemoci potvrzují i pacienti.

„Na tuto nemoc jsem přišel před třemi lety. Našel jsem v novinách leták, který vyzýval k vyšetření. Protože jsem člověk, který nechodí k lékaři, když ho něco nebolí či netrápí, musela mě žena několikrát nabádat, abych si vyšetření nechal udělat. A tato nemoc je přesně o tom. Nic vás nebolí, nic vás netrápí,“ sdělil Stanislav Barák, který se operaci před lety podrobil.

„Výsledky vyšetření PSA naznačily, že rakovinu můžu mít. Další vyšetření toto potvrdila. Okamžitě jsem se rozhodl, že na operaci půjdu. Po operaci se neobjevili žádné vážné potíže,“ dodal Barák.

Toto onemocnění nemusí provázet žádné zdravotní komplikace, proto lékaři a pacienti toto onemocnění nazývají tichou nemocí.

„Necítím žádné obtíže, jen jsem si přišel zjistit, jak jsem na tom. Z vyšetření strach nemám, ten mi při vyšetření nepomůže. Nekouřím ani nepiju a snažím se hlídat,“ uvedl Otta Strobl jeden z čekajících pacientů v čekárně.

S rakovinou prostaty bojoval osm let i zpěvák Pavel Novák. Nemoci letos v únoru ve věku 64 let podlehl. Také u něho se na rakovinu přišlo náhodou, když absolvoval vyšetření kvůli skoku padákem. Bohužel bylo onemocnění odhalena už příliš pozdě.

Veronika Kolesárová