„Díky dešťovým srážkám, zásobám vody ve sněhu a relativně vysokým teplotám je situace na počátku roku příznivá. Je však důležité upozornit, že zásadní bude nejen vývoj zásob vody v průběhu zimy, ale také jak se bude situace vyvíjet na jaře a v létě,“ mírnil přehnaný optimismus mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Hladiny vodních toků šly vlivem srážek nahoru na celém území České republiky a většina vodních toků dosahuje nadnormálních hodnot průtoků.

„Vodnosti toků v povodí Moravy se teprve dostávají na úroveň lednových normálů,“ poukázal mluvčí.

Řekou Moravou v Olomouci protéká aktuálně 105 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, výše po toku v Moravičanech je to 96 procent. Bystřice ve Velké Bystřici je na 96 procentech průměrných lednových hodnot a 105 procent zaznamenala ve středu ráno i měřící stanice v Lošticích na Třebůvce. Průtok v řece Bečvě byl v Dluhonicích ve středu ráno na 85 procentech dlouhodobého měsíčního průtoku.

„Jako vodohospodáři jsme rádi za zásoby vody ve sněhu, díky kterým se konečně daří doplňovat zásoby vody ve vodních nádržích, umožní nám to v létě nadlepšovat minimální zůstatkové průtoky, případně překlenout sucho, pokud se nám nádrže podaří doplnit,“ hodnotil Petr Chmelař.

Vizualizace Městské haly Olomouc
Olomouc chystá proměnu zimáku na městskou superhalu. Takto má vypadat
Ilustrační foto
Olomoucko je na prahu epidemie. A nástup může být masivní

Doplňování vody? Potrvá déle

V podzemí, kde je odezva na vylepšení hydrologické situace vlivem srážek pomalejší, je situace stále silně pod dlouhodobým normálem, v lepším případě mírně podnormální.

„V podzemí se to zatím neprojevuje. Uvidíme, jak se bude vyvíjet počasí v dalších dnech a týdnech. Pro doplňování vody v podzemí bude důležité, zda bude sníh odtávat postupně. Pokud se by se počasí rapidně změnilo a sníh začal tát rychle, voda by odtekla rychle po povrchu a podzemní vody by se neměly čas doplnit,“ vysvětloval hydrolog ČHMÚ Ostrava Vladimír Šala.

„Deficit je značný. Po pětiletém suchu se bude voda doplňovat déle a hůře,“ připomněl odborník.

Nejvíce sněhu v Olomouckém kraji přibylo během prvního lednového týdne. V pondělí dělaly zásoby vody ve sněhu 178 milionů metrů krychlových, což je o necelých 50 milionů kubíků více v porovnání s objemem ze 7. ledna.

Třetí lednový týden letošního roku se tak s objemem vody ve sněhu dostal do první desítky hodnot za stejné období od roku 1970.

Sauna v maringotce na přírodním koupališti Poděbrady u Olomouce
Na Poděbradech otevírá unikátní sauna. Takto vypadá
Cosplayeři v olomouckém obchodním centru Šantovka
Kam o víkendu? Na cosplay i festival guláše

Nejvíc vody v roce 2006

Vůbec největší zásoba vody ve sněhu dosahovala 698,3 milionu kubíků a byla zaznamenána 13. března 2006.

Voda z dešťů a sněhu se zatím drží nejvíce asi 20 centimetrů v půdě, kde vláhy znatelně přibylo. Právě povrchová vrstva nejrychleji reaguje na změny meteorologických podmínek.

Vlhkost půdy se vyjadřuje v procentech využitelné vodní kapacity. Zatímco v jihovýchodní části Olomoucka je to aktuálně jen 30 až 50 procent, na celém Jesenicku zaznamenali výrazné zlepšení - více než 90 procent.

Podél ulice Nábřeží (vlevo) mezi mosty v Komenského a Masarykově ulici vznikne nová cyklostezka
U Bristolu vznikne nová cyklostezka podél Moravy
Olomoucká MHD. Ilustrační foto
V olomoucké MHD budou lidé nad 65 let jezdit zdarma