"Jedná se o tradiční akci výsadkových veteránů z vojenského útvaru 8280. Tedy speciálního výsadkového útvaru, který existuje v Prostějově již od roku 1960," sdělil Deníku patron letošního ročníku generálporučík Ondrej Páleník, jenž je bývalým velitelem 601. skupiny speciálních sil v Prostějově.

Pochod je každoročně věnován jednomu z velitelů. "Letos se jedná o 11. ročník a historicky jedenáctým velitelem jsem já. V Prostějově jsem sloužil jako velitel útvaru a posádky v letech 2002 až 2006," vysvětluje Páleník.

Na Hanou dorazily stovky veteránů ze tří zemí

"Každoročně se účastní v průměru mezi 600 až 700 bývalých výsadkářů. Sjíždějí se z území celého bývalého Československa a navíc zde máme i spoustu kolegů z Polska," informuje patron akce.

Z Hamer se vyráží po okolí

Tradiční zastávkou je v posledních letech i Kemp Žralok. "Máme vždycky dvě trasy. Jednu kratší o délce 13 kilometrů a druhou delší třicetikilometrovou. Ta kratší má občerstvovací zastávku ve Žraloku," usmívá se Páleník.

Prezident se zúčastnil poprvé

"Za tu historii, jsme měli spoustu na pochodu spoustu význačných osobností. Pana prezidenta ale vůbec poprvé. Prezident Petr Pavel je mimochodem v pořadí devátým velitelem útvaru, ale to ještě nebyl prezidentem," doplnil bývalý elitní výsadkář.

Hlava státu do Žraloka nedorazila

"Pan prezident dokazuje, že je pořád ve vynikající fyzické kondici. Vybral si trasu 30 kilometrů a ta bohužel nemá plánovanou zastávku ve Žraloku," omlouval očekávanou návštěvu Páleník.

close Jedenáctý ročník pochodu Po stopách 22. výsadkové brigády Prostějov, měl opět tradiční zastávku v Kempu Žralok. 22.6. 2024 info Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil zoom_in

Slivovice a focení se odkládá na další roky.

"V kempu nás už navštívili předsedové vlády, ministři, poslanci, slavní zpěváci i herci. Těšil jsem se na pana prezidenta, měl jsem i něco přichystané. No, nedá se nic dělat, snad se dočkám v příštích letech," litoval správce kempu Petr Piňos.

Výsadkáři se v kempu dobře bavili

"Zastavujeme se zde pravidelně, zhruba tak ob jeden rok. Záleží na výběru trasy, ty nemohou být každý rok stejné. Máme zde i hudbu, aby si účastníci trochu odpočinuli a pak se přesuneme do Hamer," uzavřel Ondrej Páleník.

Pochod Po stopách 22. výsadkové brigády Prostějov pořádá spolek Červené barety. Pochod je organizován u příležitosti oslav Dne ozbrojených sil. Záštitu nad tímto projektem převzal velitel 601. skupiny speciálních sil generála Moravce. Další, tedy XII. ročník ponese jméno plukovníka Milana Kovandy.

Vybrali jsme pro vás: