V Olomouci si například minulý rok oslavy tohoto významného dne zabraly celé Horní i Dolní náměstí. Lidé se bavili při retropárty, nechyběla fronta na banány, policisté v klasických zelených uniformách, estébáci nebo dobové automobily.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO
Jak Olomouc bavil velký sametový happening

Letos se oslavy svátku, který připomíná boj za svobodu, odehrají u právnické fakulty na třídě 17. listopadu, kde se ve středu sejdou zástupci města a organizace, jež dopomohly k ukončení čtyřicetiletého období nesvobody naší země.

„Vzpomínková akce se uskuteční jako každý rok. Položíme věnce k pomníku bojovníků za svobodu a demokracii a při příležitosti státního svátku je takto uctíme,“ uvedl tiskový mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.

Podobně připomenou významný den i v Litovli, a to kladením věnců k pomníku Jana Opletala před budovou litovelského gymnázia.

„Pietní vzpomínka se letos koná dnes ve 13 hodin,“ uvedl za město Radovan Vašíček.

Šternberk: koncerty i beseda s exprimátorem

Obyvatelé Šternberka si dnes připomenou revoluční události koncertem a výstavou.

„Připravili jsme komponovaný večer v prostorách Expozice času, kde se pravidelně pořádají různé kulturní akce. Na pódiu se představí šternberská funková formace CABO WABO se svým veselým a energickým vystoupením. Druhou kapelou je mladá šternberská kapela Cosmopolitan People. Další lahůdkou bude premiéra nového snowboardového filmu,“ láká za pořadatele Jan Gottwald.

Večer zahájí beseda s prvním zvoleným polistopadovým primátorem Olomouce, bývalým pedagogem na šternberském gymnáziu Milanem Hořínkem.

Chybět tu nebudou ani dokumenty z historie 17. listopadu nebo výstava dobových fotografií.

„Doufáme, že bude vzpomínkový večer přínosem i pro mladší generaci,“ dodal Gottwald.