„Sklízíme poslední hektary sladovnického ječmene. Dnes s ním budeme končit,“ uvedl Jaroslav Spurný, majitel farmy Městský a Nový Dvůr v Olomouci.

Se sklizní sladovnického ječmene, který vysel na 110 hektarech, může být spokojený: „To v každém případě. Vloni jsme byli pod vodou a sklidili osmnáct metráků. Letos bude výnos u sladovnického ječmene okolo šesti tun a kvalita dobrá. Bouřky nás zatím minuly,“ poznamenal.

Právě další počasí, kdy meteorologové předpovídali bouřky a deště, sleduje hospodář s obavami.

„Chceme se pustit do řepky a stačí, aby přišla jedna bouřka s kroupami a je po všem. Předpovídají mokrý červenec a bouřky, tak uvidíme, zatím to na Moravu nepřichází, tak je to dobré,“ hodnotil ve středu. Řepka, kterou vloni zasel na 120 hektarů, vypadá slibně, i když je trochu řidší.

Příští týden vyjedou s kombajny do polí zemědělci v Senici na Hané. S prognózou letošní sklizně jsou opatrní. Právě kvůli dalšímu vývoji počasí.

„Ještě jsme nezačali a na hodnocení je brzy. Vypadá to dobře. Pokud nepřijde nějaká bouřka,“ reagoval agronom senického družstva Břetislav Unzeitig.

Více všeho kromě žita

Ve srovnání s loňskou sklizní očekávají statistici vyšší úrodu u všech druhů základních obilovin kromě žita. „Předpoklad vyšší letošní sklizně základních obilovin se totiž opírá o vyšší hektarové výnosy všech sledovaných druhů i přes úbytek osevních ploch,“ uvedl k celostátní situaci Jiří Hrbek – ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu (ČSÚ). Celková plocha základních obilovin je proti loňsku nižší o 1 237 hektarů, avšak podíl ve výměře nejvíce výnosového druhu- pšenice ozimé – se zvýšil o 20 tisíc hektarů.

Odhad sklizně semene řepky olejné 1 056 tisíc tun se letos předpokládá vyšší o 14 tisíc tun – plocha narostla o 4,5 tisíc hektarů, výnos z oseté plochy je odhadován na úrovni loňského roku. Při unijním srovnání se je u řepky ve struktuře osevní plochy na orné půdě první Česká republika 14,8 procenta, Německo 11,7 procenta a Rakousko 3,7 procenta. Pšenice dělá v České republice na orné půdě více než třetinu – 34,3 procenta. V meziročním porovnání se snížila plocha máku o 20 tisíc hektarů.

Pro srovnání zhruba před sto lety bylo v zemi hlavním druhem základních obilovin žito, které se pěstovalo na 702 tisíc hektarů, následoval oves 569 tisíc hektarů, ječmen 373 tisíc hektarů a teprve potom pšenice s 351 tisícem hektarů. Řepka dosahovala pouhých 5 900 hektarů.