Centra měst na Olomoucku se v adventním čase jako každoročně oděla do svátečního hávu, aby místním i turistům zpříjemnila předvánoční čas.

Vzhledem k vyhlášenému nouzového stavu a platným opatřením proti šíření nákazy koronavirem museli organizátoři zrušit doprovodný kulturní program. Vánoční stromy se poprvé rozzářily a dostaly jméno podobně jako vloni inkognito, aby na oblíbenou slavnostní událost nemohly dorazit davy lidí.

Olomouc, kam se za vánoční atmosférou každoročně sjíždějí lidé z celé České republiky i ze zahraničí, letos místo tradičních Vánočních trhů pořádá zredukovaný zimní jarmark. Bez vyhledávaných stánků s horkým punčem a hudebních vystoupení. Lidé zato mohou využít letošní novinky v podobě vyhlídky u vánočního stromu či obdivovat barevně nasvícený Sloup Nejsvětější Trojice.

Ve Šternberku se konají tradiční venkovské trhy. Na adventně nazdobeném Hlavním náměstí se uskuteční i v neděli 12. prosince od 13 do 19 hodin. Stánkaři nabídnou svíčky a ozdoby na vánoční stromečky, dárkovou keramiku, šité výrobky a džínové kabelky, bylinnou kosmetiku, med, pečivo, uzeniny a zabíjačkové speciality.

„Na trhu si lidé nenakoupí jídlo a nápoje určené ke konzumaci na místě,“ upozornila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Ve Velké Bystřici opět zpříjemňuje adventní čas veřejné bruslení na kluzišti, které město postavilo na Zámeckém náměstí se zářícím vánočním stromem. Děti zde mohou posílat svá přání Ježíškovi. Připravena je speciální vánoční schránka. Místní zdobí zábradlí u mlýnského náhonu na Zámeckém náměstí svými přáníčky a PFky.