Vydání trvá měsíc a pokud by o doklad lidé se starou občankou nepožádali do konce listopadu, její platnost jim vyprší. Opozdilcům bez platného občanského průkazu hrozí až desetitisícová pokuta.

„Například ve středu náš systém na pracovišti v ulici Kosmonautů evidoval až šedesát lidí najednou. To odpovídalo asi dvouhodinové čekací době,“ uvedl mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.

Počítačové programy neumožňují úředníkům magistrátu přesně určit, kolik lidí si bude muset pro nové doklady ještě přijít, ale radnice to odhaduje na několik set lidí.

„Protože i tento nápor dokážou úřednice na přepážkách zvládat, neplánujeme rozšíření úředních hodin. Mimo úřední dny, které jsou v úterý a ve středu, musíme navíc zpracovávat shromážděné žádosti,“ pokračoval Rašťák.

Podobně jsou na tom i ve Šternberku, kde by si žádost o nové doklady měly podat ještě asi čtyři stovky lidí.

„Jenom ve středu k nám přišlo asi 230 žadatelů o nové občanky. Očekáváme, že tento trend v příštím týdnu ještě stoupne,“ řekla Miroslava Citovecká, vedoucí správního oddělení šternberské radnice.

„Lidé chodí nárazově, po práci kolem třetí a čtvrté hodiny odpoledne jejich počet vždy stoupá. Stálé pracovnice by to nezvládly, proto je podle potřeby operativně posilujeme i lidmi z jiných oddělení,“ pokračovala.

I když mají ve Šternberku úřední dny jen v pondělí a ve středu, úředníci se lidem snaží vyhovět během celého týdne.

Podobně postupují také v Uničově. Olga Švédová z odboru organizačního a vnitřních věcí městského úřadu uvedla, že zájemci čekají na nové doklady i ve špičce kolem deseti minut.