Usednout s řidičákem vydaným v období od 1994 do roku 2000 se po Novém roce přitom nemusí vyplatit více než deseti tisícům motoristů na Olomoucku.
Staré osvědčení bude totiž od 1. ledna 2011 neplatné.
Policie již nyní řidiče upozorňuje u běžných silničních kontrol. Po Novém roce však budou mít ti, kteří si doklad nevymění smůlu.
„Kdo usedne za volant s neplatnými doklady, toho může ve správním řízení čekat pokuta několik tisíc korun,“ sdělila již před časem policejní mluvčí Jitka Dolejšová.
Od obecního úřadu či magistrátu však může řidič za překročení lhůty pro výměnu dostat penále až 30 tisíc korun.
Některé úřady již nyní vědí, že provinilce nebudou stíhat. Lidé, kterých se výměna týká, však podle nich o zmíněné povinnosti vědí.
Přes osm tisíc majitelů řidičáků s končící platností eviduje na konci října olomoucký magistrát. V posledních dvou měsících si k přepážkám razí cestu podle vedoucí oddělení agendy řidičů a motorových vozidel stále větší množství lidí.
Přesto však by jich mělo přicházet ještě víc, aby výměna do konce roku šla co nejpružněji a vše se stihlo bez větších komplikací.
„Pondělky jsou hodně silné. Úterky a čtvrtky jsou slabší a je v nich prostor. Středy bývají jak kdy. S přibývajících časem to však bude horší a horší. Lidé se naučili využívat systému objednávání se přes internet, na který je také odkazujeme, aby měli co nejsnadnější možnost se dopředu zamluvit termín, kdy chtějí přijít,“ řekla Hana Kuchařová.
Upozornila také na to, že žadatelé musí donést veškeré potřebné formality a musí si ověřit, co k výměně potřebují.
„Problémy jsou s plnou mocí při žádostech za jinou osobu a také s fotografiemi, které neodpovídají normě. Je to pak zbytečná cesta,“ doplnila Kuchařová.
Uničov chystá na nápor posílit
Největší příliv žadatelů o nový typ osvědčení v Uničově mají taktéž v pondělí a také ve středu.
„Na radnici výměnu vyřídí i v úterý a pátek. Ve čtvrtek je na odboru dopravy administrativní den. Bylo by vhodné, kdyby lidé využili i dvou méně vytížených dní,“ podotkl Marek Juráň, mluvčí uničovského městského úřadu s tím, že týdně zpracovává jedna zaměstnankyně zhruba padesátku žádostí o výměnu řidičského oprávnění.
Podle statistiky Ministerstva dopravy ČR v Uničově zbývá nahradit přes osm set.
„Při možném náporu na konci roku budou výměnu řidičáků zajišťovat dvě pracovnice,“ dodal Juráň.
Pozitivní zprávy zaznívají z Litovle, kde by si mělo o nový typ zažádat přes šest set řidičů.
„Nejsme na tom tak špatně. Minulý týden jsem hovořil s vedoucím odboru dopravy, který hodnotil průběh pozitivně, že se to docela stíhá,“ uvedl Radovan Vašíček, tajemník Městského úřadu v Litovli.
Dvacetidenní čekací lhůta
Naopak ve Šternberku je možné, že pracovnice nebudou stíhat. Chybí zde vyměnit přes jedenáct set řidičáků.
„Lidí chodí poslední dobou dost, ale ne vždy kvůli výměně, někteří jdou žádat o úplně nové řidičské průkazy,“ řekla Věra Krobathová z odboru dopravy a silničního hospodářství šternberského městského úřadu.
Vydání nového řidičského průkazu je podmíněné zákonnou lhůtou dvaceti dní od podání žádosti, proto úřadu upozorňují, aby motoristé s uvedeným termínem počítali.
Podle veškerých oslovených institucí se o výměně lidé mohli dozvědět minimálně z velké kampaně ministerstva dopravy. Na mnoha místech však veškeré informace zazněli i v jiné formě, například v lokálních zpravodajích a rozhlasech.
V Litovli například donesli oznámení těm motoristům, kterých se výměna týká, až do domu společně s volebními lístky v červnu.