Ceny se liší město od města. Podle České obchodní inspekce (ČOI) loni pneuservisy v kraji v 46 procentech kontrol pochybily, zejména co se informací o cenách týká.

Šoféři se aktuálně ve většině pneuservisů dočkají výměny kol poměrně rychle.

„Zákazníků samozřejmě aktuálně přibylo, většinou je objednáváme na následující den," potvrdil zaměstnanec olomoucké firmy Pneu TOPKB.

„Někdo si pneumatiky vyměňuje sám, ale při neodborné manipulaci může hrozit třeba i upadnutí kola na výmolu a podobně," varoval za Pneu TOPKB její pracovník. Například v prostějovském Pneuservisu PEPE přezouvají na počkání.

Více práce podle pracovníků servisů přijde příští týden, až bude výměna aktuálnější.

Přesto se však situace nedá srovnávat s podzimem, kdy od listopadu za špatného počasí mohou na silnice jenom auta, která mají zimní kola.

„Jezdit na zimních pneumatikách v létě zákon nezakazuje, i když třeba sjeté gumy na mokru mohou mít špatné jízdní vlastnosti. Spousta lidí, kteří autem třeba jen popojíždí po městě na nákupy, ale nepřezouvá," upozornil pracovník Pneuservisu PEPE.

Odborníci od jízdy na zimních vzorcích v létě zrazují.

Ceny začínají od pětistovky

Pokud jde o ceny, liší se třeba podle velikosti kol. Záleží také na tom, jestli v servisu jen mění a vyvažují kola, která si už lidé přivezou na discích, nebo je třeba pláště z disků sundat a nasadit letní, v takových případech cena roste i o stokoruny na jednom kole.

Standardně se cena za výměnu všech čtyř pohybuje v průměru nejníže od pětistovky.

Právě v údajích o cenách ČOI vloni zaznamenala nejvíc prohřešků.

„Pneuservisy neuváděly například ceny výměny pneumatik, přezutí kol či jejich montáže na automobil, v některých případech byly tyto cenu uvedeny bez DPH," upozornil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspektorát pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj zkontroloval celkem 28 servisů a nedostatky objevil u třinácti z nich.