Středeční historická hádanka

Původní olomoucký špitál, který byl už od roku 1787 umístěn v prostorách zrušeného kláštera minoritů v ulici Křížkovského, byl v roce 1855 přeměněn na veřejný. Jeho vybavení však zůstávalo skromné i poté, když byl v roce 1862 prohlášen za instituci zemskou (Moravská zemská nemocnice).

V roce 1892 udělil císař František Josef I. a také Zemský sněm v Brně souhlas s výstavbou někdejších Zemských ústavů v Olomouci na Tabulovém vrchu, kde o dva roky později začal vyrůstat předchůdce dnešní Fakultní nemocnice Olomouc.

Postupně tu vznikaly pavilony oční, ušní, infekční, dermatologický, porodnice, rentgenologické oddělení a prosektura. Ústavy tehdy měly 212 lůžek, později byl počet zvýšen na 268.

Přes primitivní, vesměs jen manuální technologii, byla nemocnice 19. srpna 1896 předána do užívání. V září téhož roku byli do nových prostor přemístěni pacienti. Oční klinika tady sídlí ve zrekonstruovaných prostorách dodnes společně s otorinolaryngologií a klinikou chirurgie hlavy a krku.

Správně odpověděl jako třetí Vojtěch Přikryl z Horky nad Moravou, který si může do příštího pátku vyzvednout v sekretariátu Olomouckého deníku odměnu sto korun.

(jip)