„Očekávám mírně nadprůměrný rok. Naše rybářství je napájeno z Moravy, s dostatkem vody tedy nebyl problém. Chuťová kvalita úlovků by měla být dobrá, používáme kvalitní krmení. Navíc máme písečné dno, takže ryby neobsahují bahnité příchutě,“ vysvětlil Jiří Zahradníček z Tovačovských rybníků.

Co poznamenalo letošní sezonu? Na jaře si prošla většina rybníků v posledních letech tradičním trápením – nálety kormoránů.

„Kormoráni tady nehnízdí, ale jejich hejna táhnou vždy na jaře. Když začnou řádit na vodě, je to hrůza. Ryby někdy doslova lezou na břeh. Ptáci dokáží zahnat ryby do rohu a spoustu jich poškodí. Dříve kormoráni nalétávali jen na větší rybníky, teď objevili i menší, kde jsme dříve ryby schovávali,“ posteskl si Zdeněk Horák z rybářství v Nové Dědině na Uničovsku.

Nejen opeřenci jim však letos přidělávali starosti.

„Měli jsme problémy na jaře. Zejména v menších pískovnách kolem Moravy, které jsou už starší a zanesené povodní, ryby těžko přečkávají zimu. Letos v podstatě nebylo jaro, zimní teploty se náhle přehouply z mrazů na dvacetistupňové letní hodnoty. Pro vodní zvíře je to obrovský šok. Měli jsme proto dost velký úhyn kaprů, jaký dlouho nepamatuji. Museli jsme kvůli tomu dosazovat,“ uvedl hospodář olomouckého sdružení Českého rybářského svazu Václav Zelníček.

Ideální počasí pro vydařenou sezonu jsou letní teploty dvacet osm stupňů přes den a noční kolem devatenácti.

„Druhá polovina léta taková byla, ale v červenci byla velká vedra i v noci. Rybníky se pak přehřívají, ryba nemá dostatek kyslíku a dusí se. Srpen již však byl teplotně dobrý,“ podotkl Zahradníček.

Rybáři neočekávají, že by se ceny ryb oproti loňsku výrazně změnily. „Ceny odhaduji zhruba stejné jako loni,“ potvrdil Horák. Přizvukuje mu i jeho kolega Zelníček: „Kapr se teď pohybuje kolem pětašedesáti korun za kilogram,“ dodal.