„Začínáme v sobotu v 8.30 ráno, pro příchozí nebude chybět ani kulturní program a to v podobě country hudby, budou tam kolotoče a atrakce pro děti, skákací hrad, vláček. Také občerstvení, minimálně šest až sedm druhů úprav ryb nebo polévka,“ lákal Jiří Zahradníček z Rybářství Tovačov.

Podotkl, že by letos mělo v sítích skončit pět set až šest set metráků ryb.

V nabídce budou kromě tradičního kapra, tolstolobika, amura i dravé ryby, jako je štika, sumec, lín a pstruh lososovitý.

Po oba dny výlov potrvá asi do 16 hodin.

Ceny budou stejné jako loni, tedy například tak kilo kapra do dvou a půl kila bude stát sedmdesát osm korun, nad dvě a půl kila zákazník zaplatí osmdesát osm korun za kilo.

„Možná co se malinko zvýší, je cena za rybí hranolky, které jsme loni nabízeli na zkoušku a víceméně se hned rozebrali. Je to vysoce odborná a náročná práce, vyřezává se čistá svalovina, nakládá se a smaží,“ pokračoval rybář.

Historickýcm vláčkem po zrušené trati

Příchozí se budou moci také svézt historickým vláčkem na již zrušené trati Kojetín – Tovačov.

„Bude to zajímavá nostalgická procházka. Někteří se sice dožadují návratu vlaku, ale je daleko. Staví za Tovačovem, daleko blíž jsou autobusy. Je to spíš jen připomenutí,“ poznamenal Zahradníček.

Tradice výlovů v Tovačově spadá k roku 1955.

„Dříve se sem vypravovali autobusy, z Prostějova, Přerova i Olomouce. Pak to tradice vypadla na období asi deseti, patnácti let a to z důvodu zákazu prodeje ryb na hrázi. V roce 1990 se výlov znovu obnovil a teď to už bude v té novodobé historii, asi 22. výročí,“ připomněl.

Tradičně zamíří k Hradeckému rybníku po oba víkendové dny podle odhadů okolo dvaceti tisíc lidí a to nejen z Přerovska, ale i Olomoucka a dalších koutů regionu.

„Většina chodí kvůli nákupu ryb, slyšíme od lidí, že málokde je možné koupit takové druhy jako je lín nebo štika,“ podotknul Jiří Zahradníček.

Na výlov za týden i do Šumvaldu

Od pátku 28. října až do neděle 30. října mají naplánovaný výlov také v Šumvaldu na Olomoucku, vždy od 9 hodin.

Podle pořadatelů bude připravena bohatá rybí tombola a další atrakce, rybí speciality, ale samozřejmě také možnost zakoupení živých ryb jako je kapr, štika, sumec, lín, amur, tolstolobik nebo pstruh. Příchozím bude k poslechu a tanci hrát taneční skupina.