Tradiční výlov Hradeckého rybníka v Tovačově se uskuteční v sobotu 14. a v neděli 15. října a na své si přijdou nejen milovníci rybích pochoutek, ale i rodiny s malými dětmi, pro které je pohled na kádě plné ryb vždy velkým zážitkem.

Stánky s občerstvením nabídnou nejrůznější speciality - oblíbené kapří hranolky, uzené a smažené ryby, karbanátky, lidé si ale pochutnají také na rybách, opékaných na kameni.

Rozsvícení vánočního stromu na Horním náměstí v Olomouci. Ilustrační foto
Vánoční trhy v Olomouci už mají termín. Punče i bruslení zůstanou déle

K pohodové náladě bude vyhrávat kapela Šediváci a malé návštěvníky zasvětí do tajů Petrova cechu vodník, který je oblíbenou atrakcí pro děti. Zatahování sítí, které je vždy největším lákadlem, začne kolem půl deváté ráno.

„Na letošní rok si nemůžeme stěžovat. Teplé září rybám pomohlo, protože znamená rozvoj přirozené potravy. Byli bychom rádi, kdyby v sítích skončilo 650 metráků ryb, což je každoroční standard. Někdy je to ale i více,“ nastínil Jiří Zahradníček z Rybářství Tovačov.

Taneční párty v rámci oslav 10. narozenin Galerie Šantovka, 10. září 2023
Šantovka slaví: kapely, unikátní show i akrobati v obchoďáku

Není důvod ke zdražování

Polovina ryb půjde na okamžitou spotřebu, trh a prodej, zbytek je určen pro České rybářské svazy na doplnění revírů. „Myslíme si, že výsledek bude letos dobrý, oproti loňskému roku. Vody byl alespoň u nás dostatek a produkce ryb bude dostačující,“ zhodnotil Zahradníček a dodal jednu dobrou zprávu.

„Není důvod ke zdražování - kapr zůstane na ceně 110 až 120 korun za kilo. Na Vánoce možná trochu podraží, ale jen malinko. Na stejné ceně jako loni zůstávají také štika a pstruh. Za kilo živé váhy pstruha duhového zájemci zaplatí 185 korun,“ upřesnil.

Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově.
Výlov v Tovačově zlákal davy: tisíce lidí a rybí lahůdky na mnoho způsobů

K dostání budou na výlovu nejen kapři, ale lidé si mohou koupit i tolstolobiky, amury či dravé ryby - candáty a štiky. Jediným problémem, který rybáře trápí, zůstávají nadále nájezdy kormoránů. „Obvolal jsem spoustu rybářství a všichni mají problém s doplňkovými rybami,“ uzavřel Zahradníček.

Tradiční výlov Šumvaldského rybníka přilákal v sobotu 13. října několik stovek lidí.
Výlov Šumvaldského rybníka přilákal stovky lidí. Podívejte se

Výlov v Šumvaldu

Od pátku 13. do neděle 15. října zatáhnou sítě také na rybníku Hrubý v Šumvaldě u Uničova. 

Příchozí si mohou pochutnat na rybích specialitách, k dostání budou i čerstvé ryby jako kapr, štika, sumec, lín, amur, candát a pstruh.

"Chybět nebude ani bohatá rybí tombola, a k poslechu bude hrát živá hudba Karamel Music," zvou pořadatelé z Rybářství Horák.