Parkování na Hvězdě za 130 korun, autobusová jízdenka na Ovčárnu za 80 korun. Za dvě stovky na vrcholech Jeseníků většinou pořídíte jen hlavní chod.

Jízdné z Hvězdy na Ovčárnu se poprvé zdražovalo v prosinci 2022 a znovu letos v červnu. O tarifních změnách platných od 11. června 2023 informoval koordinátor dopravy Kodis s tím, že největší zdražení zasáhlo právě linku 885 z Karlovy Studánky na Ovčárnu.

Výjezd autem, autobusem nebo motorkou z Hvězdy na Ovčárnu podražil řádově o dvě třetiny. Na parkovišti Ovčárna točna, které provozuje bruntálské středisko Správy silnic, od letošního léta osobní auta už platí 800 korun na den a autobusy 2800 korun.

Podražil likér Praděd i pivo Šerák a Keprník

Názorným příkladem cenových pohybů v jesenických restauracích je likér Praděd - Altvater, podle kterého byla pojmenována nejvyšší hora Jeseníků. Zeměpisný název Praděd je totiž nejoriginálnější nápad v historii marketingu. Ještě v 19. století býval Praděd jen mýtotvorná pohádková bytost z Jeseníků a značka likéru, zatímco samotná hora nesla jiné jméno.

Díky iniciativě likérky rodiny Gesslerů byla nejvyšší hora Jeseníků Keylichter Schneeberg oficiálně přejmenována na Altvater – Praděd, aby nesla stejný název jako slavný bylinný likér.

Likér Praděd nesmí chybět v nápojovém lístku nejvýše položené české restaurace ve vysílači na Pradědu. Panák Praděda býval ve vysílači k mání za 53 korun a placatka za 265 korun. Dnes už si dáte v restauraci ve vysílači frťana Pradědu za 59 korun a dvoudecku pořídíte za 299 korun.

Legendární bylinný Praděd nabízí většina restaurací v Jeseníkách, ale ceny se dost liší. Například chata Sabinka na Ovčárně má panáka za padesát korun a placatku Praděda za 150 Kč.

Také dnešní výrobci nápojů usilují o to, aby se jejich produkt shodoval s nějakým zeměpisným názvem a mohl soužit jako regionální suvenýr. Zatímco ve vysílači na Pradědu si dáte točené pivo Šerák nebo Keprník za 65 korun, loni zde tyto produkty pivovaru Holba stávaly 55 korun. Při čekání na autobus v restauraci Sabinka můžete zahnat žízeň pivním Šerákem za 50 nebo Keprníkem za 55 korun.

Nocleh přímo na vrcholu Pradědu

Na vrcholu Pradědu v nadmořské výšce 1492 metry je nejen nejvýše položená česká restaurace, ale také nejvyšší ubytovna a hotel. Jedna noc se snídaní v apartmánu s infrasaunou v hotelové části vysílače přijde na 1400 korun na osobu, ale noc strávená v sousední turistické ubytovně je jen za 650 korun.

Magické datum letního slunovratu 21. června 2023 bylo pro Pavla Rapušáka z Bruntálu výzvou ubytovat se na Pradědu ve vysílači, aby si vychutnal pohled na západ a východ slunce.

"Přijeli jsme strávit na Pradědu nejkratší noc v roce. Na vysílači sice právě probíhají nějaké rekonstrukční práce, ale mají to dobře zorganizované. Jsou tam vyznačené trasy a zóny, kam návštěvníci můžou chodit, a kam ne. Takže za mě byl nocleh na Pradědu v pohodě a bez problémů, mohu ho všem doporučit. Vzhledem k tomu, jak je Praděd unikátní místo, bych ale čekal větší zájem. Zaskočilo mě, že jsme na Pradědu byli ubytovaní skoro sami. Na to, že začíná letní sezona, tady potkáváme méně lidí než obvykle" zmínil Pavel Rapušák cestou z Pradědu dolů na autobus na Ovčárně.

Trend: turismus rovnoměrněji rozptýlit po Jeseníkách

Podobnou zkušenost, že zatím je na začátku letní sezony v Jeseníkách o něco méně návštěvníků než obvykle, potvrzují provozovatelé některých hotelů, penzionů a restaurací. Těžko říct, zda už je to reakce na současnou vlnu zdražování.

„Poslední roky existuje tendence odklonit masovou turistiku z oblasti Pradědu, který patří k nejčastějším cílům v Jeseníkách. Jde o to návštěvnost Jeseníků neomezit, ale rovnoměrněji rozprostřít. Například Vrbensko, Rejvízsko, Sokolí vrch nebo Medvědská hornatina a Orlík jsou téměř liduprázdné části Jeseníků. Určitě není od věci pokusit se v rámci Jeseníků odklonit turismus trochu jinam,“ uvedl na autogramiádě své knihy Fenomén Praděd historik Matěj Matula, který o nejvyšší hoře Jeseníků ví snad úplně všechno.

Jeho kniha Fenomén Praděd se prodává také ve vysílači na vrcholu Pradědu za 369 korun. Je vystavená hned vedle likéru Praděd.