V dalších letech chce ve změnách pokračovat.

Jan Duda žije na Povlu už šestnáct let. Nelíbí se mu, že je v oblasti málo parkovacích míst.

„Je to bída. Často auta stojí, kde se dá. Mělo by se to nějak řešit,“ podotkl čtyřiasedmdesá­tiletý důchodce.

V lokalitě by si kromě většího počtu stání pro automobily přál také více zeleně, aby se mohl schovat pod stromy.

„Nebo si třeba jen tak odpočinout. Není tady nic takového. Kdyby zde bylo více stromů, tak okolí nebude vypadat tak smutně,“ dodal senior.

Olomoucký důchodce tak vystihl přesně to, co by si většina obyvatel sídliště přála: dostatek parkovacích míst a zároveň více stromů, keřů a travnatých ploch s dětskými hřišti.

„Mezi paneláky jsou volná místa, která vypadají strašně. Zastaralé lavičky, rozbité chodníky, neudržované stromy, nesekaná tráva. Chtělo by to výraznou investici, aby se tu prostředí změnilo,“ navrhla třicetiletá Jana Kouřilová, která žije v jednom z panelových domů na Povlu.

Na požadavky místních obyvatel zareaguje radnice letos. Přichystala si téměř šedesát milionů korun, které použije na úpravu veřejných prostranství. Rozsáhlé změny mohou očekávat lidé mezi ulicemi Heyrovského, Finskou, kapitána Jaroše a Janského.

„Začneme na přelomu května a června. Nyní běží výběrové řízení na stavební firmu, která se o úpravy postará. Hotové by vše mělo být do konce září,“ popsal náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Olomoucké sídliště Povel

Olomoucké sídliště Povel. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Nová světla i hřiště s fitness

A jakých změn si místní poté všimnou? Opravené budou silnice, chodníky i stezky pro pěší.

Nová budou i parkovací stání a hnízda pro barevné kontejnery na tříděný odpad.

„Částečně se bude opravovat vodovod a kanalizace. Počítáme i s kompletní rekonstrukcí veřejného osvětlení,“ vysvětlila mluvčí radnice Jana Doleželová.

Součástí stavebních prací budou také sadové úpravy. V lokalitě tak výrazně přibude stromů a keřů.

„Plánujeme vybudovat nové herní prvky na dětském hřišti. Lidé také využijí nového hřiště s fitness prvky,“ přiblížila Doleželová.

Díky změně systému parkování z podélného na příčné přibude asi čtyřicet parkovacích míst. Změny vyjdou na téměř šedesát milionů korun.

„Osmdesát procent však získáme z Evropské unie. V úpravách v oblasti chceme pokračovat i v dalších letech. Chceme, aby se lidem žijícím na zanedbaných sídlištích zlepšilo životní prostředí. Využijeme toho, že na úpravy můžeme čerpat peníze z Bruselu,“ nastínil náměstek Šnevajs.

Teeneger park a dětské koutky

Radnice tak ještě plánuje do sídliště investovat v dalších dvou letech téměř padesát milionů korun. Zatím se na následující etapy chystají projekty podle hotové studie, která navrhuje doplnění nových zelených míst a další výsadbu vzrostlých stromů i keřů.

„Doporučuje také vytvoření pěších zón s rekreačními zázemím a dětskými koutky pro maminky s dětmi v ulicích Janského a Nedvědova. Vzniknout by mezi ulicemi Schweitzerova a Velkomoravská mohl rovněž teenager park. Počítáme i s propojením ulice Heyrovského a Janského, které chybí hlavně místním obyvatelům. Po dokončení všech prací by měla v lokalitě přibýt další parkovací místa,“ objasnila Doleželová.

Radnice už v minulých letech investovala do vylepšení dvou olomouckých sídlišť.

Na Novém Světě opravila za devadesát milionů celou Přichystalovu ulici, na Nových Sadech přibylo přes dvě stě nových parkovacích míst. Majitelé bytových domů navíc mohou přes radnici žádat o peníze z EU na zateplení budov či opravy výtahů.

Letošní úpravy na Povlu:

• rozsáhlé opravy veřejných prostranství v ulicích Heyrovského, Janského, kapitána Jaroše a Finská

• rekonstrukce komunikací

• opravy chodníků a dalších stezek pro pěší

• výměna veřejného osvětlení

• rekonstrukce vodovodů a kanalizace

• přibude čtyřicet parkovacích stání

• nová budou kontejnerová hnízda

• sadové úpravy, výsadba nových stromů a keřů

• terénní úpravy

• dětské hřiště s novými prvky a hřiště s fit prvky

• cena 57 milionů korun, z toho 80 % zaplatí EU

• začít by se mělo na přelomu května a června, hotové by práce měly být do konce září

Zdroj: MmOl