Je spravená příjezdová silnice, na místě bude po loňských zkušenostech víc popelnic.

Hned zjara nechal Křelov-Břuchotín vyspravit výmoly na příjezdové asfaltce.

„Naše je cesta po první bránu u prvního jezera. Když už tam auto bylo, nechali jsme zalepit i pár dalších děr. Problém je parkoviště, to by se mělo do budoucna řešit víc. Nám ale nepatří," řekl starosta obce Jiří Spurný. Věří, že záplaty na silnici vydrží několik let.

Tím si křelovští splnili svůj díl.

Horký den: až čtyřicet pytlů odpadků 

Dalším tématem byl problém s odpady, které lidé v místě kratochvíle vyhazují.

„Návštěvníci na pláži nechávají odpadky. Rybáři jsou poučení, dávají si na stanoviště pytle a snaží se to udržovat. Ostatní na to tolik nedbají," dodal starosta. Potvrdil to i náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec.

Město sice v místě nevlastní žádný pozemek, většina lidí na Poděbrady však přijíždí právě z Olomouce. Patrné to bylo zejména v loňských vedrech.

„Po návštěvnících pak v nejexponova­nějších dnech zůstávalo až čtyřicet velkých pytlů s odpadky," řekl primátorův náměstek Jakubec, který společné jednání inicioval.

Dodal, že problém jsou v lokalitě složité majetkoprávní vztahy.

Část patří CHKO Litovelské Pomoraví, část obcím Horka a Křelov-Břuchotín a část soukromému vlastníkovi. Ten svůj prostor poslední roky pronajímá společnosti Be-Life, která provozuje restauraci, stará se o okolí včetně plochy na hraní a půjčovnu sportovních potřeb.

Víkendová pohoda na olomouckých Poděbradech

Pohoda na terase restaurace na olomouckých Poděbradech. Foto: DENÍK/Petra Pášová

Trávu sečou nájemci restaurace

Podle Aleše Jakubce navíc část cesty a parkoviště u Poděbrad oficiálně neexistuje nebo nemá žádného vlastníka.

O sběr odpadu se starala společnost Be-Life. Právě jeho svoz byl tématem schůzky.

„Tři roky jsme to dělali sami. Domluva je taková, že město pomohlo sehnat velké nádoby, do kterých budou moci letos poprvé lidé třídit plasty," sdělil za provozovatele Jiří Holub.

Zda nový systém vydrží celou sezonu, se ale teprve uvidí.

Všichni bychom to chtěli, ale není to zadarmo. Dohodli jsme se, že po měsíci provoz vykalkulujeme a vyhodnotíme. Podotýkám, že jde jen o odpad. Sečení trávy zůstává v naší režii," dodal.

Nádoby na třídění plastů

Na úklid a odvážení odpadu právě kvůli počtu návštěvníků přispívá Olomouc, i když svážení by měl spadat pod Horku nad Moravou. Obec a soukromá společnost se budou starat o pořádek.

„Letos zde přibudou odpadové nádoby podél břehů od restaurace až po nudistickou pláž, svoz zajistí Technické služby města Olomouce," upřesnil Aleš Jakubec.

Kontejnerů a popelnic může být časem i víc.

„Pro začátek přidáme k restauraci dva kontejnery na plasty a čtyři na směsný komunální odpad. Na každém z dalších asi patnácti vytvořených stanovišť budou vždy dvě odpadové nádoby, žlutě označená bude sloužit pro třídění plastů," doplnil ředitel technických služeb Miroslav Petřík.