Městská i státní policie přitom podle vyjádření mluvčích řeší podobné případy alespoň jednou za čtrnáct dní.

A také olomoucké technické služby se běžně potýkají s mizejícím inventářem.

„Krádeže částí pouličních lamp nebo odtokových mříží jsou stabilní situací. Všechno závisí od možnosti odprodeje těchto předmětů do sběrných surovin,“ řekl Miroslav Petřík, ředitel technických služeb.

Jeho slova potvrdila i mluvčí Policie ČR, Jitka Dolejšová: „Skutečně řešíme celou řadu případů, kdy nám bylo oznámeno odcizení různých kovových předmětů. Pachatelé většinou odnesou vše, co můžou, a pak se to pokoušejí zpeněžit.“

Majitelé oslovených sběrných surovin se však brání.

„Před léty se u nás snažilo několik vandráků prodat evidentně kradený kovový šrot. My jsme je ale odmítli, protože s tím nechceme mít nic společného. Od té doby se u nás už vícekrát neukázali,“ uvedl Vladimír Stolička, který vlastní sběrné suroviny Kalorie.

Podobně se k problematice výkupu podezřelých kovů staví i Jaromír Hýbl, který provozuje jednu ze sběren ve městě:

„Stává se pravidelně, že se nám někdo pokouší prodat odpad, který není jeho. Naposled jsme vyhnali jednu skupinku, která přinesla litinové mříže, jenž jsou běžně v okolí stromků. Byla to naprostá drzost.“

Musejí ukázat občanku

Podmínky výkupu kovů navíc upravuje příslušná legislativa. Podle ní nesmí majitel převzít odpad bez toho, aby se prodávající prokázal dokladem totožnosti.

„Kovy vykupujeme jen pod podmínkou, že nám člověk, co je přiveze, předloží občanský průkaz. Za odpad dostane peníze společně s příslušným dokladem. Proto je všechen odpad, který jsme převzali, dodatečně dohledatelný. Navíc tyto materiály archivujeme několik let,“ řekl obchodní ředitel společnosti TSR Czech republic.

Majitel sběrných surovin Kiwek metal Martin Kindl tyto informace potvrdil: „Je naší povinností, abychom žádali osobní doklady od každého, kdo nám přiveze kovový materiál. Bez něj člověka odmítneme.“

Sběrné suroviny, které vykoupí kradený kovový odpad, se navíc vystavují riziku, že o materiál přijdou.

„Pokud má policie podezření, že kov je zcizený, musí ho zabavit. Pakliže se to prokáže, majiteli se vše vrátí zpátky. Pro nás by takový výkup znamenal finanční ztráty. Jednoduše se tomu vyhýbáme,“ uvedl dále Kindl.

Výměna odcizené padesátikilové odtokové mříže olomoucké technické služby stojí asi 4500 korun bez DPH. Průměrná výkupní cena takového předmětu by ve sběrně představovala asi 200 korun.

Jakou zkušenost máte s chováním výkupen vy? Svůj názor či poznatek můžete připojit v diskuzi pod článkem.

Matej Slávik