„Chtěli jsme si v klidu zaplavat, a tak jsme si raději přivstali, protože dopoledne tu bývá vždycky méně lidí,“ řekla mladá žena, která dorazila v pátek dopoledne do Výklek se svým přítelem.

„Jsme tady poprvé a moc se nám tu líbí. Hodně jsme o koupání v lomu slyšeli už loni od známých a chtěla jsem to tady konečně vidět. Je tu klid, čistá voda, rybičky, pohoda. I když je koupel studená, nevadí nám to,“ prozradila Kateřina Matulová, která přijela s kamarádkou až z Kopřivnice.

Tři dny ve stanu za 30 korun

Okolí zatopeného lomu vyhledávají i rodiny s malými dětmi nebo mladí lidé, kteří zde chtějí kempovat.

„Už jsme tu třetí den. Dnes je ale opravdové horko, takže to raději balíme a jedeme domů,“ prozradil mladý muž z Frýdku Místku, který stanoval se svou partnerkou a dítětem na upraveném prostranství nedaleko vody.

Teploty už v pátek dopoledne atakovaly třicítku a osvěžující koupel přilákala k vodě spoustu mladých lidí. Největší nápor se očekává o víkendu.

„Myslím, že nás čeká náročný víkend a v sobotu a neděli se máme na co těšit. Loni v létě tu během tropických víkendů parkoviště doslova praskalo ve švech a auta stála, kde se dalo. Jezdila se sem totiž koupat pomalu půlka Ostravy, protože cena parkovného je opravdu lidová. Spousta kempujících mi řekla - kde jinde můžu stanovat tři dny za 30 korun parkovného,“ popsala starostka Výklek Kateřina Jandová.

Výkleky jsou dobře dostupné také pro lidi z Olomoucka. „Najedete na exit a za 12 minut jste v Olomouci,“ doplnila.

Ne každý respektuje přírodu a ostatní

Ne všichni návštěvníci přírodního areálu se ale podle starostky chovají slušně.

„Lom je pro nás během letní sezony spíše zátěží - ne každý má totiž respekt k přírodě a jiným lidem. Svou roli mnohdy hraje i alkohol,“ vylíčila s tím, že koupání je zde pouze na vlastní nebezpečí.

Stálé osazenstvo má ale před koupáním v zatopeném lomu respekt.

„Držím se raději u břehu, protože vím, jak dokáže být studená voda zrádná. Nemá smysl riskovat. Nechápu některé mladé, kteří se opijí, a pak skáčou ze skály do vody,“ poznamenala starší žena, která se do Výklek jezdí pravidelně koupat.