Podle politologa Stanislava Balíka, vedoucího Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, nevídané.

Je přesvědčen, že partneři hnutí ANO na komunální úrovni by k jednacímu stolu v takovém obsazení neměli usedat.

Podle Oklešťka se takto hnutí ANO rozhodlo po zkušenosti z minulých voleb, kdy ANO, i když vyhrálo, nakonec skončilo v opozici.

V rozhovoru pro Deník uvedl, že vyjednavači ostatních stran ke složení týmu námitky neměli.

Olomoucký hejtman a šéf krajské organizace ANO Ladislav Okleštěk
Olomouckou koalici za ANO vyjednává i hejtman

Někteří místní politici a politologové označili takový způsob vedení jednání na radnicích za ne zcela standardní. Proč se diskusí o složení místních koalic účastní za ANO krajský předseda hnutí?
Opatření jsme udělali proto, že v minulých komunálních volbách se nám přihodilo, že jsme byli vítězi, a nebyli jsme součástí koalice. Je to naše rozhodnutí, našeho kraje, nemusí se takto dít ve všech krajích stejně. Reagovali jsme na zkušenost ze situace, která nastala před čtyřmi lety. Přece jen už jsme nabrali nějakou zkušenost, třeba při vyjednávání krajské koalice, ale i při práci během uplynulých čtyř let.

Na schůzkách to partneři akceptovali? Neřekli, ať odejdete?
Účasním se jednání ve všech městech. Nikde nebyla reakce, že by někdo řekl, že s tím nesouhlasí. Ano zaznamenal jsem při podání si ruky: Ó, sám pan hejtman… Ale na to jsem hned osvětlil, že jsem zde jako krajský předseda, který přijel podpořit kolegy. Nepadla žádná námitka při samotném jednání.

Nakolik zasahujete do jednání?
Nepasuji se do role člověka, který má nejvíce zkušeností, ale spíše se snažím jednání uvést, doplnit obecnou rovinu, matematiku. Členové, kolegové ve všech těchto okresních městech nevyjednávali koalici.

Průnik programů?
Ten samozřejmě musejí posoudit kolegové. To je jejich věc, jejich práce. Já se snažím nastavit strukturu koalice, pobavit se o tom, kdo s námi chce, nechce, vyjasnit si mandáty a jejich váhu vzájemně.

Lídr ANO a kandidát na olomouckého primátora Miroslav Žbánek
V Olomouci už dohodli koalici i primátora. ANO, ODS, lidovci a spOLečně

Jak hodnotíte jednání v Olomouci?
Pozitivně. Se všemi, i když nedocházíme ke shodě, tak probíhá jednání velice korektně. Podobně to probíhalo všude, nikde jsem necítil nějaké okopávání kotníků nebo něco takového. Ano, v Šumperku překvapilo pana Brože, že přišli k nám, že jsme si je zvali. Omluvil jsem se s tím, že jsme jako vítěz cítili povinnost vyvolat koaliční jednání. Udělali jsme to na jednom místě, pronajali jsme si salonek v restauraci a pozvali ty, kteří dostali ve volbách mandáty. Všechna uskupení, v nějakém časovém harmonogramu. Kdyby někdo odmítl, tak by odmítl, a příště bychom zajeli za ním. Ale všichni to přijali a přišli.

Ještě k Olomouci: mrzí vás, že součástí koalice s největší pravděpodobností nebude hnutí ProOlomouc?
Byli jsme zaskočeni, že ProOlomouc a Starostové a Piráti vytvořili dvojblok, jak to označili. Tím, že jej vytvořili, zúžili počet našich vyjednávacích partnerů. My jsme s nimi jednali a ptali jsme se, zda je to podmínka nepodkročitelná, tento dvojblok, a při prvním řekli, že je, přesto jsme absolvovali druhé kol. Tam to znovu potvrdili. Snažil jsme se vysvětlit, že je to diskriminuje v dalším jednání, že mohou být animozity vůči některému ze subjektů, a pak na to ten druhý třeba doplácí. Zase tvrdili, že jsou jeden celek.
A co se týče požadavku: automaticky, když by šli s námi, nechtěli, abychom my měli většinu v radě. Tomu jsem nerozuměl. Kdybychom byli dva subjekty a jeden má více mandátů, měl by mít logicky většinu. Vysvětlili, že jsou jeden celek, dvanáct. Namítl, jsem, že kdybychom vytvořili dvojblok třeba s KDU-ČSL, měli bychom osmnáct. Tak se to přece nedá dělat. Rozešli jsme se.

ANO v Olomouci tedy chce hnutí SpOLečně?
Křehkou většinu nechceme. Od začátku jsme deklarovali, že chceme stabilní koalici. Chceme, aby parta, která se sejde, fungovala a pracovala čtyři roky bez ohledu na to, že se někdo špatně vyspí. Proto jsme hledali dalšího. Chceme změnu na radnici. Když koalice dopadne, jak se rýsuje, tak jsou zde zástupci dvou subjektů, které v ní doposud byly a dva subjekty nové. A co se týče počtů, tak nejsme pozadu, ti noví.

Lídr ANO Miroslav Žbánek (vlevo) a lídr ODS Martin Major
ANO s ODS? Nic se nezmění, říká ProOlomouc a Piráti o rýsující se koalici
Přejít náměstí Osvobození v Horce nad Moravou je od 11. října zkouškou trpělivosti. Po uzavřeni silnice z Olomouce na Chomoutov jezdí Horkou auto za autem.
Uzavírka cesty na Chomoutov začíná! Objížďka? Přes Litovel