„V celé věci bude klíčové rozhodnutí soudu a podle toho budu postupovat. Do Tršic bych se chtěla vrátit," sdělila Fabioanová Deníku.

„Termín jednání už byl stanoven na začátek prosince, tak uvidíme," dodala.

Učitelce okamžitě poskytla zázemí škola v sousedních Doloplazech, kde působí od začátku nového školního roku.

Ve škole je podle svých slov velmi spokojená a za pomoc v nouzi je místním vděčna. Spolu s ní přešlo do Doloplaz 14 z 18 dětí z její tršické třídy.

„I když mi paní ředitelka nabízí, ať zůstanu na stálo, s rodiči se stále nevzdáváme možnosti, že bychom se i s dětmi vrátili do Tršic. Dojíždění je pro rodiče dětí náročnější, i když jde o pár kilometrů. Vše ale bude odvislé od toho, jak rozhodne soud, jestli výpověď a důvody vyhodnotí jako zákonné, nebo nikoliv," popisovala Fabianová.

VÍCE: Nařčení z obtěžování? Čtyři děti ve třídě, zhroucená učitelka, ředitel zůstává

Kantorka nespáchala trestný čin

Kantorka podle závěru krajského státního zastupitelství nespáchala žádný trestný čin. Trestní oznámení na ni podala škola.

Případem se zabývala i Česká školní inspekce a inspektorát práce. Školní inspekce případ uzavřela a stížnost rodičů, která se týkala zejména nedostatečné informovanosti ze strany školy v této kauze, označila za důvodnou.

Inspektorát bezpečnosti práce žádné pochybení ze strany školy nezjistil.

Za kantorku se po jejím propuštění postavili rodiče. V Tršicích a okolních obcích se podepisovala petice požadující odstoupení ředitele školy. Podpisů se sešla zhruba tisícovka.

„Kauzu považujeme za vykonstruovanou, založenou na lžích a pomluvách s cílem osobní msty vůči paní Vandě Fabiánové a vytvoření pracovního místa učitele pro paní asistentku," napsali v otevřeném dopise Dvořákovi, rodiče jednoho z tehdejších prvňáků.

Ředitel zůstává: Neudělal jsem chybu

Ředitel Jaromír Vachutka opakovaně odmítl, že by v kauze učitelky Fabianové udělal chybu. Se závěry školní inspekce nesouhlasil a podal odvolání.

Bez odezvy nenechal ani otevřený dopis rodičů. S návratem propuštěné kantorky nepočítá.

I on, jak už dříve uvedl, stejně jako obec, čeká na rozhodnutí soudu.

Starostka obce Leona Stejskalová poté, co dostala na stůl závěry kontrol, sdělila, že podle právníků zatím nejsou pro odvolání ředitele Vachutky zákonné důvody.

„Jednali jsme s panem ředitelem, řešili jsme tyto důvody, a i po tomto jednání zůstává pan Vachutka na svém místě," sdělila starostka koncem září.